MELICHÁRKOVÁ, Kristýna, Jakub NERADIL, Peter MÚDRY, Karel ZITTERBART, R. OBERMANNOVÁ, Jarmila SKOTÁKOVÁ, Renata VESELSKÁ a Jaroslav ŠTĚRBA. Profil aktivace receptorových tyrozinkináz a mitogenem aktivovaných proteinkináz v terapii Maffucciho syndromu. Klinická onkologie. Praha: Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2015, roč. 28, Suppl. 2, s. "2S47"-"2S51", 5 s. ISSN 0862-495X. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.14735/amko20152S47.
Originální název Profil aktivace receptorových tyrozinkináz a mitogenem aktivovaných proteinkináz v terapii Maffucciho syndromu
Název anglicky Profile of activation of tyrosine kinases and MAP kinases in therapy of Maffucci syndrome
Autoři MELICHÁRKOVÁ, Kristýna (203 Česká republika, garant, domácí), Jakub NERADIL (203 Česká republika, domácí), Peter MÚDRY (203 Česká republika, domácí), Karel ZITTERBART (203 Česká republika, domácí), R. OBERMANNOVÁ (203 Česká republika), Jarmila SKOTÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Renata VESELSKÁ (203 Česká republika, domácí) a Jaroslav ŠTĚRBA (203 Česká republika, domácí).
Vydání Klinická onkologie, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2015, 0862-495X.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/15:00085077
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.14735/amko20152S47
Klíčová slova česky enchondromatóza; hemangiom; protein-tyrozinkinázy; MAP kinázový signální systém; individualizovaná medicína; Maff ucciho syndrom
Klíčová slova anglicky enchondromatosis; hemangioma; receptor protein-tyrosine kinases; MAP kinases signaling system; individualized medicine; Maff ucci syndrome
Štítky EL OK, podil
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 29. 2. 2016 16:25.
Východiska: Maff ucciho syndrom je vzácné kongenitální nehereditární onemocnění charakterizované přítomností mnohočetných hemangiomů a enchondromů s tendencí k malignímu zvratu. Kauzální terapie neexistuje a léčba je zaměřena na řešení komplikací. Stanovení vhodného postupu je komplikované a často je nutná multioborová spolupráce v péči o tyto pa cienty. Případ: Autoři prezentují případ 20leté pa cientky s Maff ucciho syndromem. V průběhu života se u ní objevily mnohočetné enchondromy i progredující hemangiomy, které postupem času působily řadu komplikací jako např. omezení hybnosti, poruchy růstu, bolesti, fl uidothorax nebo ascites. Byl vyšetřen profi l fosforylace vybraných tyrozinových kináz a MAP kináz z progredujících ložisek hemangiomů, což vedlo ke změně léčebné strategie refl ektující výsledky vyšetření. Personalizovaná léčba nasazená na základě profi lu fosforylace kináz vedla ke klinicky významné léčebné odpovědi trvající šest měsíců.
Anotace anglicky
Background: Maff ucci syndrome is a rare congenital non-hereditary disease characterized by multiple hemangiomas and enchondromas, which may progress into malignancy. The causal therapy does not exist, and therapy is aimed at complications. The determination of appropriate therapy is complicated, and a multidisciplinary approach is often essential. Case: Authors are presenting the case of a 20-year- old patient with Maff ucci syndrome. During her life, multiple enchondromas and progressing hemangiomas have been revealed and they have caused many complications, such as limited movement, growth failure, pain, fl uidothorax and ascites. A profi le of phosphorylation of selected tyrosine kinases and MAP kinases from progressing hemangioma was performed and with consideration of the result, it led to change of treatment strategy with encouraging clinical response lasting for six months.
Návaznosti
EE2.3.20.0183, projekt VaVNázev: Centrum experimentální biomedicíny
MUNI/A/1552/2014, interní kód MUNázev: Personalizované léčebné postupy v dětské onkologii II
Investor: Masarykova univerzita, Personalizované léčebné postupy v dětské onkologii II, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty