k 2015

Interpretation of the contract in ICC arbitration

JANEČKOVÁ, Pavlína

Basic information

Original name

Interpretation of the contract in ICC arbitration

Name in Czech

Interpretace smlouvy v rozhodčím řízení před ICC

Edition

Cofola International 2015 : Current Challenges to Resolution of International (Cross-border) Disputes: Conference Proceedings, 2015

Other information

Language

English

Type of outcome

Prezentace na konferencích

Field of Study

50500 5.5 Law

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organization unit

Faculty of Law

Keywords (in Czech)

ICC rozhodčí řízení; interpretace; Principy UNIDROIT

Keywords in English

ICC arbitration; the interpretation; the UNIDROIT Principles

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 22/3/2016 21:56, Mgr. Bc. Pavlína Janečková, Ph.D.

Abstract

V originále

In international commercial disputes it could be more difficult to determine the real and common will of both parties by reference to a single applicable national law (especially if there was no choice of law). Because of that, another approach is sometimes favoured. In arbitration there is a larger space for that (compared to the state courts), because arbitrator’s position is different from that of state courts, which are bound to apply the rules of conflict of laws. Opposite to that the international arbitrator often does not have lex fori. Thus, in arbitration another approach (than application the rules of conflict of laws of lex fori) can be provided by the UNIDROIT Principles of International Commercial Contracts. In some cases the ICC arbitral tribunal referred to the Chapter 4 of the UNIDROIT Principles, which is focused on the interpretation of legal conduct. The aim of this paper is to analyse the ICC approach to the interpretation of the contract between parties (or we can say the interpretation of the intentions of the parties) and the way in which the Chapter 4 of the UNIDROIT Principles is used for that. As anational rule of law, the UNIDROIT Principles are applied in some cases, especially to supplement the governing law or to fill gaps in applied law.

In Czech

V mezinárodních obchodních sporech může být obtížné určit skutečnou společnou vůli obou stran odkazem na jednotlivé rozhodné národní právo (obzvlášť pokud si strany toto právo nezvolily). Vzhledem k tomu, je někdy upřednostňován jiný přístup. V rozhodčím řízení je pro to více prostoru (ve srovnání se státními soudy), protože pozice rozhodců je odlišná od státních soudů, které jsou vázány aplikovat kolizní normy. Oproti tomu mezinárodní rozhodce často nemá lex fori. Proto může být v rozhodčím řízení může být přijat jiný přístup (než aplikace kolizních norem fóra) prostřednictvím Zásad mezinárodních obchodních smluv UNIDROIT. I některých případech odkázal rozhodčí soud ICC na kapitolu 4 Zásad UNIDROIT, která se zaměřuje na interpretaci právního jednání. Cílem tohoto článku je analyzovat přístup ICC ve vztahu k interpretaci smlouvy mezi stranami (nebo lze říci k interpretaci záměrů stran) a způsob, jakým je kapitola 4 Zásad UNIDROIT k tomuto užívána. Jako nestátní pravidlo jsou v některých případech aplikovány právě Zásady UNIDROIT, a to zejména k doplnění rozhodného práva nebo k vyplnění mezer v rozhodném právu.