KOPŘIVOVÁ, Jitka a Roman GRMELA. Psychomotorika v práci se seniory. Tělesná kultura. Univerzita Palackého v Olomouci, 2015, roč.38, č. 2, s. 25-35. ISSN 1211-6521.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Psychomotorika v práci se seniory
Název anglicky Psychomotor activities with seniors
Autoři KOPŘIVOVÁ, Jitka (203 Česká republika, garant, domácí) a Roman GRMELA (203 Česká republika, domácí).
Vydání Tělesná kultura, Univerzita Palackého v Olomouci, 2015, 1211-6521.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Sport a aktivity volného času
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14510/15:00087185
Organizační jednotka Fakulta sportovních studií
Klíčová slova anglicky psychomotor activities; senior;bodily knowledge; self-suffciency; manual dexterity; cognitive abilities; life satisfaction
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Eva Špillingová, učo 110713. Změněno: 23. 4. 2016 19:22.
Anotace
Vzhledem k tomu, že populace celého světa stárne, je nutné hledat cesty, které vedou k udržení, případně ke zlepšení kvality života seniorů. Jde nám zejména o co nejdelšího udržení stavu soběstačnosti a samoobslužnosti, být nezávislými a schopnými provádět aktivity běžného života. Jednou z velmi účinných forem pohybové aktivity je psychomotorika. Na základě výsledků našich výzkumů a praktických zkušeností získaných při práci se seniory doporučujeme zařazovat do cvičebních programů vhodná psychomotorická cvičení a hry zejména na rozvoj manuální zručnosti, balančních schopností a v oblasti psychosociální na rozvoj komunikačních schopností a schopnosti vzájemné spolupráce. Z hlediska prevence stále narůstajících neurologických poruch v období stáří je vhodné zařazovat do pohybových intervencí psychomotorická cvičení, která podporují rozvoj kognitivních funkcí.
Anotace anglicky
Given that the population all over the world is aging, it is necessary to fi nd ways to help maintain or improve the quality of life of seniors. We are particularly interested in the possibilities of preserving self-suffi ciency and self-service, independence and the ability to perform everyday activities. One of the most eff ective forms of physical activity is psychomotr activity. According to the results of our research and practical experience gained from working with the elderly it is strongly recommended to include suitable psychomotor exercises and games focusing on the development of manual dexterity in training programs in order to improve the balance abilities and the psychosocial area. In terms of prevention, because of the growing number of neurological disorders at an old age it is appropriate to include psychomotor exercises that encourage the development of cognitive functions in the physical interventions.
VytisknoutZobrazeno: 21. 5. 2024 06:17