STRUK, Michal, Jiří HŘEBÍČEK a Zdeněk HORSÁK. Experiences of Czech municipalities with introducing biowaste collection. In 4th International Conference on Sustainable Solid Waste Management, 23rd - 25th June 2016 Limassol, Cyprus. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Experiences of Czech municipalities with introducing biowaste collection
Název česky Zkušenosti českých obcí se zavedením sběru bioodpadu
Autoři STRUK, Michal (703 Slovensko, garant, domácí), Jiří HŘEBÍČEK (203 Česká republika, domácí) a Zdeněk HORSÁK (203 Česká republika, domácí).
Vydání 4th International Conference on Sustainable Solid Waste Management, 23rd - 25th June 2016 Limassol, Cyprus, 2016.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Kypr
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14560/16:00088009
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova česky bioodpad; kompostování; separace; nakládání s komunálním odpadem
Klíčová slova anglicky biowaste; composting; separation; municipal waste management
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc., učo 993. Změněno: 2. 7. 2016 15:08.
Anotace
Biowaste represents a notable portion of municipal solid waste in the Czech municipalities. New legislation requires municipalities to provide collection and separation option for this waste fraction for all municipalities since 2015. In our study we examined the experiences of the Czech municipalities with dealing with waste fraction in years prior to the new legislation. We have used a combination of survey and personal interviews with the local authorities in order to collect information about their ways of dealing with biowaste and their overall experiences with it. Our sample contains data from more than 500 municipalities and cover years 2009-2014. Based on the responses we have identified that the preferred measures and experiences are rather different, with notable factors being the municipal size, resp. the dominant housing structure. While small municipalities perceived often little to no benefit in the new requirements, as they were already used to utilize their biowaste themselves, larger municipalities saw them as more beneficial. Among the positives was mostly reduced amount of residual municipal waste, often resulting in lower overall costs of the system, as biowaste treatment is usually notably cheaper, as well as the overall satisfaction of the people with the new system. But this usually takes some time (a year or two), until the people get accustomed to the new system, understand it and cooperate with it in order to produce visible and usually positive results.
Anotace česky
Bioodpad představuje značný podíl komunálního odpadu v českých obcí. Nová legislativa vyžaduje zajistit sběr a možnost separace pro tuto frakci odpadu pro všechny obce od roku 2015. V naší studii jsme zkoumali zkušenosti českých obcí s řešením frakcí odpadu v letech před novou legislativou. Použili jsme kombinaci průzkumu a osobních rozhovorů s místními úřady s cílem shromáždit informace o svých způsobech nakládání s bioodpady a jejich celkových zkušenostech s ním. Náš vzorek obsahuje data z více než 500 obcí v letech 2009-2014. Na základě odpovědí jsme zjistili, že preferované opatření a zkušenosti jsou poněkud odlišné, s pozoruhodné faktory jsou obecní velikost, resp. dominantní stavba bydlení. Zatímco malé obce vnímají často málo prospěch v nových požadavcích, jak již byly použity k využití jejich bioodpadů samotné, větší obce vidí je jako výhodnější. Mezi pozitiva se většinou patří snížení množství zbytkového komunálního odpadu, což často vede k nižším celkovým nákladům systému, protože nakládání s bioodpadem je většinou levnější, stejně jako celková spokojenost lidí s novým systémem. Ale to obvykle trvá nějakou dobu (rok nebo dva), dokud si lidé zvyknou na nový systém, pochopí jej a spolupracují s ním za účelem vytvořit viditelné a většinou pozitivní výsledky.
Návaznosti
GA15-08032S, projekt VaVNázev: Vliv nekalé konkurence a jiných ekonomických faktorů na efektivnost poskytování veřejných služeb (Akronym: Faktory efektivnosti pro hodnocení výdajů na OH)
Investor: Grantová agentura ČR, Vliv nekalé konkurence a jiných ekonomických faktorů na efektivnost poskytování veřejných služeb
MUNI/A/1047/2015, interní kód MUNázev: Redistribuční spravedlnost a alokační efektivnost politik veřejného sektoru. (Akronym: ReAlokVS_2016)
Investor: Masarykova univerzita, Redistribuční spravedlnost a alokační efektivnost politik veřejného sektoru., DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 13:44