k 2016

Plastics Waste and Circular Economy. Low-Density PolyEthylene recycling feasibility study

HORSÁK, Zdeněk, Jiří HŘEBÍČEK a Michal STRAKA

Základní údaje

Originální název

Plastics Waste and Circular Economy. Low-Density PolyEthylene recycling feasibility study

Název česky

Plastové odpady v oběhovém hospodářství. Studie proveditelnosti pro polyetylén nízké hustoty

Autoři

HORSÁK, Zdeněk (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří HŘEBÍČEK (203 Česká republika, domácí) a Michal STRAKA (203 Česká republika)

Vydání

CYPRUS 2016. 4th International Conference on Sustainable Solid Waste Management, 2016

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

10511 Environmental sciences

Stát vydavatele

Itálie

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14310/16:00090312

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova česky

plasty; plastové odpady; LDPE film, oběhové hospodářství; regranulační linka

Klíčová slova anglicky

plastics; plastics waste; LDPE film; circular economy; regranulation line

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 3. 7. 2016 06:35, prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc.

Anotace

V originále

Circular economy, nowadays, is an inherent part of the EU economic development. Plastics waste management is an enormous unutilised potential awaiting exploitation if a new efficient system of collection, transport and recycling technology can be put into place. This paper serves to analyse the current situation and trends in plastic waste management in the European Union. It renders a discussion on the optimum balance of plastics in the context of a circular economy encompassing the association between urban plastics mining and efficient plastic waste collection processes- its aggregation, sorting, processing, energy recovery and outputs of recycling materials. The paper focuses on Low-Density PolyEthylene (LDPE) plastics accounting for more than 17 percent of produced plastic in Europe. Described and evaluated are the available LDPE processing technologies with accompanying analysis of a newly developed technological line for LDPE processing. Additionally, the complex process of urban mining of LDPE plastics is discussed and the circular economy for LDPE films is presented.

Česky

Oběhové hospodářství v dnešní době je neodmyslitelnou součástí hospodářského rozvoje EU. Nakládání s odpadovými plasty má obrovský nevyužitý potenciál čekající na využití, pokud nový efektivní systém sběru, dopravy a technologie recyklace budou zavedeny. Tento příspěvek slouží k analýze současné situace a trendů v nakládání s plastovými odpady v Evropské unii. Diskutujeme o optimální bilanci plastů v rámci cyklické ekonomiky zahrnující vztah mezi městskou těžbu plastů a efektivní sběr plastového odpadu proces- jejich agregaci, třídění, zpracování, využití energie a výstupy z recyklovatelných materiálů. Příspěvek se zaměřuje na polyethylenu malé hustoty (LDPE) plastu, na něž připadá více než 17 procent vyrobených plastů v Evropě. Popsány a vyhodnoceny jsou dostupné technologie zpracování LDPE s doprovodným analýzu nově vyvinuté technologické linky na zpracování LDPE. Navíc je složitý proces městské těžby LDPE plastů je diskutován a kruhová ekonomika pro LDPE fólie je prezentován.