UMEMURA, Tomotaka, Eliška HORSKÁ, Lenka PIVODOVÁ a Lenka LACINOVÁ. Všichni moji blízcí: Koncept hierarchie citové vazby. In Psychologické dny, Olomouc. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Všichni moji blízcí: Koncept hierarchie citové vazby
Název anglicky All My Loved Ones: The Concept of Attachment Hierarchy
Autoři UMEMURA, Tomotaka, Eliška HORSKÁ, Lenka PIVODOVÁ a Lenka LACINOVÁ.
Vydání Psychologické dny, Olomouc, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky hierarchie citové vazby; adolescence; interpersonální vztahy
Klíčová slova anglicky attachment hierarchy; adolescence; interpersonal relationships
Změnil Změnila: doc. Mgr. Lenka Lacinová, Ph.D., učo 6087. Změněno: 15. 9. 2016 20:22.
Anotace
Na základě teorie citové vazby je známo, že člověk má tendenci v situacích, kdy vyhledává blízkost, podporu či bezpečí, preferovat určitou osobu. Dle Bowlbyho a Ainsworthové si dítě vytváří hierarchické preference blízkých osob za účelem zvýšení své šance k přežití. Pro období rané až pozdní adolescence jsou typické dynamické změny ve vztazích s rodiči, vrstevníky a partnery, a vztahy adolescentů se stávají komplexnějšími. Přestože teorie citové vazby představuje v dnešní době významné východisko pro empirické zkoumání, méně výzkumné pozornosti bylo dosud zaměřeno na dynamiku vývoje vazbových vztahů právě v období adolescence, konkrétně na to, jaký vliv má kvalita vztahu s jedním člověkem na další vztahy adolescenta. Je známo, že v průběhu dospívání začínají adolescenti v určitých aspektech preferovat více vrstevníky před svými rodiči, a s postupem času, kdy začínají mladí lidé vstupovat do partnerských vztahů, významnou roli v hierarchii vazbových osob získávají partneři. Není však známo, jak spolu tyto vztahy a jednotlivé změny v daných vztazích souvisí, např. jak se mění hierarchie blízkých osob po ukončení partnerského vztahu. Z dostupných výzkumů lze usuzovat, že např. matka zůstává pro adolescenty stálou vazbovou osobou, bez ohledu na kvalitu tohoto vztahu. Dále se ukazuje, že po vzniku partnerského vztahu, stoupá zároveň preference partnera, zatímco preference přátel na počátku vztahu klesá. K porozumění těmto změnám je však potřeba dlouhodobějšího sledování konkrétních změn ve vztazích a v jejich preferenci, dále pak v identifikaci významných prediktorů těchto změn a dynamiky vývoje.
Anotace anglicky
According to an attachment theory individual tends to prefer a close person in situations where he/she searches proximity, support or security. According to Bowlby and Ainsworth, child creates a hierarchical preference of close persons to increase their chances for survival. There are typical dynamic changes in relationships with parents, peers and partners, and relationships in the period of early and late adolescence and adolescents are becoming more complex. Researches has been pay so far less attention focused on the dynamics of the development of close relations in the period of adolescence, specifically what kind of influence the quality of the relationship with one person to another. It is known that during adolescence begin adolescents in certain aspects more prefer peers, as they became older a significant role play partners in their attachment hierarchy. But we still do not know how attachment hierarchy is changed for example after partnership ending. We have some information that mother is still for adolescents the attachment figure. The preference of partner is increasing and the preference of friends is decreasing after beginning the partnership. We need long-term monitoring of specific changes in relationships and in their preferences, as well as in identifying significant predictors of these changes and the dynamics of development to understand these changes.
Návaznosti
GA16-03059S, projekt VaVNázev: Vývoj vztahů v adolescenci: Využití perspektivy citové vazby, dynamicko-systémového přístupu a metody časových řad (Akronym: VVvA)
Investor: Grantová agentura ČR, Vývoj vztahů v adolescenci: Využití perspektivy citové vazby, dynamicko-systémového přístupu a metody časových řad
VytisknoutZobrazeno: 27. 9. 2024 00:50