ŠERÝ, Ondřej a Robert OSMAN. Změna časoprostorového chování osob po ztrátě zaměstnání. In Geografické myšlení jako aktuální společenská výzva. Výroční konference České geografické společnosti, České Budějovice, 5. – 7. září 2016. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Změna časoprostorového chování osob po ztrátě zaměstnání
Název anglicky Change in spatio-temporal behavior of people after job loss
Autoři ŠERÝ, Ondřej (203 Česká republika, garant, domácí) a Robert OSMAN (203 Česká republika, domácí).
Vydání Geografické myšlení jako aktuální společenská výzva. Výroční konference České geografické společnosti, České Budějovice, 5. – 7. září 2016, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/16:00090925
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky nezaměstnaný; stigmatizace; čas; prostor; semistrukturované rozhovory
Klíčová slova anglicky unemployed; stigmatization; time; space; semi-structured interviews
Změnil Změnil: RNDr. Ondřej Šerý, Ph.D., učo 184504. Změněno: 23. 9. 2016 12:19.
Anotace
Ztráta zaměstnání znamená pro člověka výrazný zásah do jeho každodenních aktivit. Cílem příspěvku je identifikovat, jakým způsobem se změnilo časoprostorové chování osob po ztrátě zaměstnání. Téma je řešeno kvalitativní metodologií, kdy za výše zmíněným účelem bylo provedeno 12 semistrukturovaných rozhovorů s komunikačními partnery a partnerkami různého věku, vzdělání i důvodu ukončení předchozího zaměstnání. Naopak společné všem komunikačním partnerům a partnerkám bylo, že i) před ztrátou zaměstnání určitý čas pracovali (tj. zvykli si na pracovní režim) a současně se ii) nejednalo o nezaměstnané absolventy a iii) v době provedení rozhovorů komunikační partneři a partnerky skutečně neměli zaměstnání. Příspěvek se soustředí na charakteristiku „typického dne“ před a po ztrátě zaměstnání, dopady na pohyb v prostoru a nakládání s časem. Mezi jeho hlavní výstupy patří popis prožívání ztráty zaměstnání, a to především z hlediska změn časových a prostorových rutin. Příspěvek tak odpovídá na otázky i) jak se proměnilo časové a prostorové chování komunikačních partnerů a partnerek po ztrátě zaměstnání, ii) jaký význam té které změně komunikační partneři a partnerky přikládají a iii) jak se tyto změny časoprostorového chování podílejí na stigmatizaci osob bez zaměstnání.
Anotace anglicky
Losing a job means a significant human encroachment into its daily activities. The aim of this paper is to identify how it has changed spatiotemporal behavior of people after job loss. The topic is dealt with qualitative methodology, which for the above mentioned purpose was conducted 12 semi-structured interviews with communication partners of different ages, education and due to the termination of previous employment. On the contrary, common to all communication partners was that i) before losing their jobs some time working (ie. accustomed to working mode) and simultaneously ii) not an unemployed graduates, and iii) at the time of the interviews, communication partners actually had a job. The paper focuses on the characteristics of a "typical day" before and after job loss, effects on movement in space and time management. Among its main outputs include a description of the experience of losing a job, especially in terms of changes in spatial and temporal routines. Paper answering on questions i) how the changed spatial and temporal behavior of the communication partners after job loss, ii) the importance of that by changing the communication partners attach and iii) how these changes spatiotemporal behavior contribute to the stigmatization of persons without employment.
Návaznosti
MUNI/A/1315/2015, interní kód MUNázev: Integrovaný výzkum environmentálních změn v krajinné sféře Země
Investor: Masarykova univerzita, Integrovaný výzkum environmentálních změn v krajinné sféře Země, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 9. 5. 2024 03:43