ŠTĚPÁNEK, Tomáš. Město na přelomu antiky a středověku. In Město: lidé - politika - kultura,4.- 6. 11. 2016. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Město na přelomu antiky a středověku
Název anglicky The City between Antiquity and Middle Ages
Autoři ŠTĚPÁNEK, Tomáš.
Vydání Město: lidé - politika - kultura,4.- 6. 11. 2016, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky mozaiky, pozdní antika, Madabská mapa, Jeruzalém, kolonády, města
Klíčová slova anglicky mosaic, late antiquity, Madaba map, Jerusalem, colonnaded street, cities
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Tomáš Štěpánek, učo 262993. Změněno: 18. 1. 2018 17:46.
Anotace
Města byla vždy základním civilizačním prvkem. Od prvních proto-urbánních center v době bronzové se vyvíjejí až do podoby dnešních moderních a „chytrých“ měst. Jedním z důležitých období tohoto dlouhého vývoje se stal přelom pozdní antiky a raného středověku. V tomto období podle jednoho názoru klasické antické město se svou monumentální pohanskou architekturou (divadly, amfiteátry, lázněmi, akvadukty, fóry, chrámy) zaniká, zatímco podle druhého názoru se transformuje do středověkého města, kde je důraz kladen na křesťanské stavby, hradby a široké ulice se sloupovím. Tuto proměnu můžeme sledovat nejen pomocí písemných a archeologických pramenů, ale také díky dochovaným ikonografickým vyobrazením na mozaikách a freskách. V tomto příspěvku se zaměřím na pozdně antické mozaiky z Blízkého východu, které realisticky zachycují fyzický a vizuální stav měst v této oblasti v pozdní antice. Tyto městské viněty dokumentují esenciální roli širokých ulic obklopených sloupy pro tehdejší společnost.
Anotace anglicky
The city has always been an essential element of civilization. From the first proto-urban centers in the Bronze Age they evolve into today's modern 'smart' cities. One of the most important periods of this long evolution became the turn of late antiquity and the early Middle Ages. In this period classical ancient town with its pagan monumental architecture (theaters, amphitheatres, baths, aqueducts, forums, temples) according to some declined or, according to others transformed into a medieval town, where the emphasis is on Christian buildings, walls and wide porticoed streets. This change can be monitored not only by means of written and archaeological sources, but also thanks to the surviving iconographic depiction on mosaics and frescoes. In this paper I will focus on the late antique mosaics in the Middle East which realistically depict the physical and visual status of towns in this area in late antiquity. These urban vignettes are documenting the essential role of wide streets surrounded by columns for the former company.
Návaznosti
MUNI/A/0871/2016, interní kód MUNázev: Archeologické terénní prospekce, exkavace, dokumentace a muzejní prezentace VI
Investor: Masarykova univerzita, Archeologické terénní prospekce, exkavace, dokumentace a muzejní prezentace VI, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 8. 9. 2024 01:17