PETŘÍK, Jan, Hana LUKŠÍKOVÁ, Libor PETR, Jarmila BÍŠKOVÁ, Richard BÍŠKO, Klára ŠABATOVÁ, Nela DOLÁKOVÁ, Šárka HLADILOVÁ a Tomáš ONDRUŠÍK. Paleoekologický záznam středověkého a novověkého osídlení v nivních sedimentech na pomezí Jevišovické pahorkatiny a Dyjsko-svrateckého úvalu. Studia archaeologica brunensia. Brno: Masarykova univerzita, 2016, roč. 21, č. 1, s. 149-184. ISSN 1805-918X. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/SAB2016-1-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Paleoekologický záznam středověkého a novověkého osídlení v nivních sedimentech na pomezí Jevišovické pahorkatiny a Dyjsko-svrateckého úvalu
Název anglicky Palaeoecological record of medieval and modern settlement in alluvial sediments at the boundary between the Jevišovice Upland and the Dyje-Svratka Valley
Autoři PETŘÍK, Jan (203 Česká republika, garant, domácí), Hana LUKŠÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Libor PETR (203 Česká republika, domácí), Jarmila BÍŠKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Richard BÍŠKO (203 Česká republika, domácí), Klára ŠABATOVÁ (203 Česká republika, domácí), Nela DOLÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Šárka HLADILOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Tomáš ONDRUŠÍK (703 Slovensko, domácí).
Vydání Studia archaeologica brunensia, Brno, Masarykova univerzita, 2016, 1805-918X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Digitální knihovna FF
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00087580
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/SAB2016-1-7
Klíčová slova česky niva; paleoekologie; lidský vliv; sídelní struktura; středověk; novověk
Klíčová slova anglicky floodplain; palaeoecology; human impact; settlement structure; Middle Ages; Modern Times
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Lucie Jarošová, DiS., učo 205746. Změněno: 14. 3. 2018 10:16.
Anotace
Ze sedimentárních výplní v nivách Únanovky a Jevišovky byly za účelem výzkumu vývoje krajiny ve středověku a novověku odebrány vzorky pro makrozbytkovou, palynologickou a malakozoologickou analýzu. Profil Jevišovka podle získaných dat odráží vývoj od vrcholného středověku do novověku. Profil Únanovka 3 se vztahuje pouze k novověku, a to od 17. století. Z písemných a archeologických pramenů bylo zjištěno, že na přelomu raného a vrcholného středověku dochází v regionu ke stabilizaci sídelní struktury, která přetrvává do současnosti. Sedimenty vrcholného středověku ve vrtu Jevišovka obsahují velké množství makrozbytků z různých ekologických skupin, dřeviny a lesní druhy se vyskytují minimálně. Ve vrstvě datované do 14. století se vyskytla pohanka obecná. Ve vyšších vrstvách převažují ruderální a segetální druhy rostlin s mokřadními a vodními taxony, dřeviny mizí. Poslední fáze z 18.–19. století obsahuje makrozbytky všech ekologických skupin a také dřeviny, mezi nimi jehlice smrku ztepilého, jako důsledek lesního hospodářství, a pěstované druhy tabák virginský a mák. Pylový záznam ve svrchní části profilu Jevišovka, která je zřejmě z 18. století až současnosti, indikuje silně ruderalizovanou vegetaci v intravilánu vesnice. V případě vrtu Únanovka 3 se nejnižší vrstvy datované do 17. století vyznačují přítomností druhů křovin a lesních lemů rostoucích v okolí vodních toků a ruderálních stanovišť.
Anotace anglicky
To explore the evolution of landscape in the Middle Ages (MA) and Modern Times (MT), samples were taken from sedimentary infills in floodplains of the Únanovka and Jevišovka streams for the purpose of macroremains, palynological and malacozoological analyses. According to the data obtained, the Jevišovka section reflects the development from the High MA to the MT. The Únanovka 3 section is only related to MT, namely to the time span from the 17th cent. onward. From literary and archaeolog. sources it was found out that settlement structure in the region became stabilised at the turn between the Early and High MA, and this condition lasts until today. HM sediments in the Jevišovka borehole contain a large volume of macroremains from various ecological groups; woody species and forest plants occur sporadically. The 14th cent. layer contained buckwheat. Higher situated layers are dominated by ruderal and segetal plant species with wetland and water taxa; woody plants disappear. The last phase from the 18th – 19th cent. contains macroremains of all ecological groups as well as woody plants, among them Norway spruce needles as an effect of forestry, and cultivated species such as tobacco and poppy. The pollen record in the uppermost part of the Jevišovka section, which probably comes from the 18th cent. to present, indicates strongly ruderalised vegetation in the built-up area of the village.
Návaznosti
DF13P01OVV005, projekt VaVNázev: Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku (Akronym: Historie krajiny)
Investor: Ministerstvo kultury ČR, Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 20:31