HŘEBÍČEK, Jiří, Jiří KALINA, Jana SOUKOPOVÁ, Jiří VALTA a Jan PRÁŠEK. Decision support system for waste management. Online. In Sabine Sauvage, José-Miguel Sánchez-Pérez, Andrea Rizzoli. 8th International Congress on Environmental Modelling and Software. Provo, Utah: Brigham Young University, 2016, s. 1-8. ISBN 978-88-903574-5-9.
Originální název Decision support system for waste management
Název česky Systém pro podporu rozhodování v odpadovém hospodářství
Autoři HŘEBÍČEK, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří KALINA (203 Česká republika, domácí), Jana SOUKOPOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jiří VALTA (203 Česká republika) a Jan PRÁŠEK (203 Česká republika).
Vydání Provo, Utah, 8th International Congress on Environmental Modelling and Software, od s. 1-8, 8 s. 2016.
Nakladatel Brigham Young University
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10201 Computer sciences, information science, bioinformatics
Stát vydavatele Spojené státy
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL URL
Kód RIV RIV/00216224:14710/16:00092169
Organizační jednotka Institut biostatistiky a analýz
ISBN 978-88-903574-5-9
Klíčová slova česky odpadové hospodářství; podpora rozhodování; eGovernment; integrovaný informační systém; modelování
Klíčová slova anglicky waste management; decision support; eGovernment; integrated information system; modelling
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc., učo 993. Změněno: 2. 3. 2017 20:33.
The paper presents a prototype of the integrated decision support system DECWASTE developed to support decision making in waste management in the Czech Republic. It uses linked open data of eGovernment systems of the Czech Republic. It consists of six sub-modules: PARSER, which downloads the appropriate data from the eGovernment systems to its databases; PREVENT, which calculates the prevention impact on waste generation; FORECAST, which forecasts waste generation for a given time period using developed mathematical forecast models based on the DPSIR (Driving forces-Pressures-States-Impacts-Responses) framework including past time series of waste stream generation; TREATMENT, which forecasts waste treatment for the given time period using FORECAST waste generation outputs and respects the legislation requests; INVEST, which calculates required investment in the treatment facilities forecast by TREATMENT and the OUTPUT sub-module, which visualizes and presents different scenarios for decisionmakers depending on input data of the PREVENT, FORECAST and TREATMENT sub-modules. The paper briefly describes information and communication technologies used in applied eGovernment systems and the integration of sub-modules PARSER, PREVENT, FORECAST, TREATMENT, INVEST and OUTPUT into the complex decision support information system DECWASTE in details.
Anotace česky
Příspěvek prezentuje prototyp integrovaného systém pro podporu rozhodování DECWASTE, který byl vyvinut pro podporu rozhodování v odpadovém hospodářství v České republice. Využívá otevřené přístupné údaje systémů elektronické veřejné správy (eGovernment) v České republice. Skládá se ze šesti dílčích sub-modulů: PARSER, který stáhne příslušné údaje z systémů eGovernment do svých databázích; PREVENT, který počítá dopad na předcházení vzniku odpadů; FORECAST, který předpovídá vznik odpadů za dané časové období pomocí vyvinutých předpovědních matematických modelů založených na DPSIR (hnacích sil-tlaků-stavů-dopadům-odpovědí) rámci včetně minulých časových řad produkce toků odpadů; TREATMENT, který předpovídá nakládání s odpadem za dané časové období pomocí předpovědi produkce odpadů a respektuje požadavky právních předpisů; INVEST, který počítá požadované investice do zařízení na zpracování prognózy zpracováním a OUTPUT sub-modul, který vizualizuje a představuje různé scénáře pro rozhodovatele v závislosti na vstupních údajích do PREVENT, FORECAST a TREATMENT modulů. Příspěvek stručně popisuje informační a komunikační technologie používané v eGovernment systémech a integraci sub-modulů PARSER, PREVENT, FORECAST, TREATMENT, INVEST a OUTPUT a detailně informační systém DECWASTE pro komplexní podporu rozhodování .
Návaznosti
MUNI/A/1047/2015, interní kód MUNázev: Redistribuční spravedlnost a alokační efektivnost politik veřejného sektoru. (Akronym: ReAlokVS_2016)
Investor: Masarykova univerzita, Redistribuční spravedlnost a alokační efektivnost politik veřejného sektoru., DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 00:09