D 2016

Analýza školních vzdělávacích programů ve vztahu k terénní výuce

SVOBODOVÁ, Hana, Darina MÍSAŘOVÁ a Eduard HOFMANN

Základní údaje

Originální název

Analýza školních vzdělávacích programů ve vztahu k terénní výuce

Název anglicky

Analysis of school educational programs in relation to fieldwork

Autoři

SVOBODOVÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí), Darina MÍSAŘOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Eduard HOFMANN (203 Česká republika, domácí)

Vydání

1. vyd. České Budějovice, Sborník příspěvků Výroční konference České geografické společnosti Geografické myšlení jako aktuální společenská výzva, od s. 292-302, 11 s. 2016

Nakladatel

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14410/16:00092361

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

ISBN

978-80-7394-619-7

Klíčová slova česky

školní vzdělávací program; terénní výuka; základní škola; výuková strategie

Klíčová slova anglicky

school education program; fieldwork; elementary school; learning strategy

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 21. 3. 2017 08:42, RNDr. Hana Svobodová, Ph.D.

Anotace

V originále

Systém kurikulárních dokumentů je v České republice vytvářen na dvou úrovních – státní a školní. Státní úroveň v systému představují Národní program vzdělávání a rámcové vzdělávací programy (RVP), které vymezují závazné rámce vzdělávání pro jeho jednotlivé etapy. Školní úroveň představují školní vzdělávací programy (ŠVP), podle nichž se uskutečňuje vzdělávání na jednotlivých školách. Školní vzdělávací program si vytváří každá škola podle zásad stanovených v příslušném RVP. Cílem příspěvku je obsahová analýza ŠVP vybraných škol (devítiletých základních škol a nižších stupňů osmiletých gymnázií) ve vztahu k terénní výuce jako silné výukové strategii. Analyzováno je zejména zakotvení různých forem terénní výuky v učebních plánech a učebních osnovách z hlediska času, prostoru, vyučovaných předmětů, forem, komplexní koncepce atd. Prvotní analýza, do které jsou zahrnuty všechny formy terénní výuky od vycházek, terénních cvičení, exkurzí, školních výletů až po integrovanou terénní výuku, ukazuje, že terénní výuka sice v ŠVP v různých formách zařazena je, avšak hodiny terénní výuky nejsou explicitně vyjádřeny ve studijních plánech a skrývají se pod standardní výukou různých předmětů – na 2. stupni ZŠ nejčastěji ve výuce přírodopisu, zeměpisu (u obojího např. pozorování v krajině, náčrty, práce s mapou), ale také dějepisu, českém jazyce a dalších předmětech pod názvem exkurze nebo výlety. Jen velmi málo škol dokáže všechny uvedené formy terénní výuky zahrnout do celkové koncepce školy tak, aby byla vidět jejich vzájemná propojenost. Analýza ŠVP mimo jiné poukázala i na další nedostatky v návaznostech učiva jednotlivých předmětů na různých stupních škol.

Anglicky

This article aims to analyze anchoring various forms of fieldwork in curricula and syllabi in terms of time, space, subjects taught, forms a complex concept etc.

Návaznosti

MUNI/A/0946/2015, interní kód MU
Název: Využívání terénní výuky na ZŠ jako specifické výukové strategie
Investor: Masarykova univerzita, Využívání terénní výuky na ZŠ jako specifické výukové strategie, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty