2017
Kvalitní výuka pohledem žáků
ČEJKOVÁ, IngridZákladní údaje
Originální název
Kvalitní výuka pohledem žáků
Název anglicky
Quality teaching from pupils´point of view
Autoři
ČEJKOVÁ, Ingrid (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
XVI. ročník česko-slovenské konference Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku, 6.-7. 2. 2017, České Budějovice, 2017
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Konferenční abstrakt
Obor
50300 5.3 Education
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14210/17:00096099
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky
pupil voice; school; teacher; lesson
Štítky
Změněno: 4. 4. 2018 09:35, Mgr. Marie Skřivanová
V originále
Příspěvek řeší otázku v rámci pedagogického konceptu zvaného hlas žáků, a to otázku hodnocení kvality výuky. V literatuře je představeno nepřeberné množství kritérií kvalitní výuky, avšak obvykle absentují ta, která staví na hodnocení samotných žáků. Na příkladu nahrávek třiceti dvou vyučovacích hodin literatury na gymnáziu a rozhovorů se žáky je ilustrována podoba velmi dobře hodnoceného vyučovacího předmětu. Jedním z klíčových kritérií kvalitní výuky je z pohledu žáků možnost vlastní participace na výuce, tedy koncept angažovaného učení. Přičemž se nezdá být pravdivé tradiční tvrzení, že čím více jsou žáci angažovaní, tím klesá intelektuální náročnost výuky. Dalším z kritérií je také možnost zažívat ve výuce úspěch, přičemž úspěch hledejme spíše ve výukové komunikaci než ve známkování.
Anglicky
The paper deals with the question of the educational concept: pupils´ voice, the question searches for quality of teaching. In the literature there is presented a lot of criteria of quality teaching, but usually there is absent of criteria building on the pupils´ evaluation. On the example of 32 recordings of literature lessons on grammar school and interviews with pupils is illustrated very well evaluated school subject. One of the key criteria of quality teaching is pupils´ participation during the lesson. While it does not seem to be traditional claim that the more pupils are engaged, the more decrease the intellectual demands of lesson. Another criterion is the opportunity to experience success, but I am searching for this success in the pedagogical communication.
Návaznosti
MUNI/A/0960/2016, interní kód MU |
|