JANEČEK, Jan, Alena ŽÁKOVSKÁ, Hana Lya KUČEROVÁ a Adam NOREK. Vybrané změny a zapojení imunitního systému člověka při infekci Borrelia burgdorferi sensu lato; prevalence borrelií a další infekce v souboru klíšťat. In Lymeská borrelióza 2017. 2017.
Originální název Vybrané změny a zapojení imunitního systému člověka při infekci Borrelia burgdorferi sensu lato; prevalence borrelií a další infekce v souboru klíšťat
Název česky Vybrané změny a zapojení imunitního systému člověka při infekci Borrelia burgdorferi sensu lato; prevalence borrelií a další infekce v souboru klíšťat
Název anglicky Selected changes and the involvement of human immune system during infection with Borrelia burgdorferi sensu lato; the prevalence of borreliae and other infections in a set of ticks
Autoři JANEČEK, Jan (203 Česká republika, domácí), Alena ŽÁKOVSKÁ (203 Česká republika, domácí), Hana Lya KUČEROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Adam NOREK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Lymeská borrelióza 2017, 2017.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 30102 Immunology
Stát vydavatele Česká republika
WWW Odborná konference lymeská borrelióza
Kód RIV RIV/00216224:14310/17:00096718
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky Borrelia burgdorferi; lymeská borrelióza; imunitní systém; Ixodes; zoonózy; PCR; koinfekce
Klíčová slova anglicky Borrelia burgdorferi; Lyme borreliosis; immune system; Ixodes; zoonoses; PCR; co-infections
Změnil Změnila: doc. RNDr. Alena Žákovská, Ph.D., učo 417. Změněno: 8. 1. 2018 16:47.
Borrelia burgdorferi sensu lato je spirochétální bakterií způsobující onemocnění lymeská borrelióza. Imunitní procesy, které eliminují borrelie z organismu, jsou sice účinné, ovšem spirochéta si vyvinula rozličné obranné mechanismy, kterými se těmto procesům vyhýbá. Při eliminaci spirochét z organismu se zapojuje specifická i nespecifická složka imunitního systému hostitele. Borrelie využívá mechanismy rezistence, kterými se těmto reakcím brání, jde zejména o antigenní variace a modulace a rezistenci ke komplementu. Imunitní odpověď člověka je sice většinou účinná, ovšem bakterie může i přes antibiotickou léčbu po dlouhou dobu setrávat v organismu a způsobovat typické projevy lymeské borreliózy. Soubor 1742 nasbíraných klíšťat byl podroben analýze pomocí metody PCR na přítomnost sekvencí specifických pro určité patogenní mikroorganismy. Byla prokazatelně zachycena genetická informace čtyř zoonotických patogenů: Borrelia burgdorferi sensu lato (24,2 %), Ehrlichia chaffeensis (1 %), Francisella tularensis (2,3 %) a Rickettsia sp. (3,7 %). Tyto výsledky ukazují na riziko přenosu více patogenů na hostitele během jednoho sání klíštěte.
Anotace anglicky
Borrelia burgdorferi sensu lato is a spirochaetal bacteria and a causative agent of Lyme borreliosis. The immune processes, which eliminate a pathogen from the organism, are quite efficient. During borrelial infection, both inate and adaptive imunity are being involved. Borrelia uses various mechanisms to avoid these processes, such as antigen variation and modulation and the resistance to complement. Although the human immune response is quite effective, the bacteria is able to persist in the organism despite of antibiotic therapy for a long time and it is able to cause typical manifestations of Lyme borreliosis. A set of 1742 collected ticks was examined using PCR method for the presence of sequences specific for selected pathogenic microorganisms. The genetic information of four zoonotic pathogens was detected: Borrelia burgdorferi sensu lato (24.2%), Ehrlichia chaffeensis (1%), Francisella tularensis (2.3%) and Rickettsia sp. (3.7%). These results show the risk of transmission of multiple pathogens to the host during a tick blood intake.
VytisknoutZobrazeno: 30. 5. 2024 10:57