J 2017

Trust Within Teaching Staff and Mutual Learning Among Teachers

BRÜCKNEROVÁ, Karla and Petr NOVOTNÝ

Basic information

Original name

Trust Within Teaching Staff and Mutual Learning Among Teachers

Name in Czech

Důvěra v učitelském sboru a vzájemné učení mezi učiteli

Authors

BRÜCKNEROVÁ, Karla (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Petr NOVOTNÝ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Studia paedagogica, Brno, Masarykova univerzita, 2017, 1803-7437

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/17:00094813

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords in English

trust; learning among teachers; informal learning; professional development; head teacher

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 20/4/2018 17:20, Mgr. Marie Skřivanová

Abstract

V originále

The objective of this paper is to show the way in which trust within a teaching staff translates into mutual learning among teachers. Using a qualitative investigation of two purposively selected schools representing a high and a low level of trust within the teaching staff, we illustrate that trust is a multi-layered phenomenon which in the context of learning among teachers is not necessarily productive to work with as a whole. We therefore separate trust within a teaching staff into the head teacher's trust in teachers, teachers' trust in the head teacher, overall trust among teachers, and finally trust between specific teachers in a learning relationship. We relate these levels of trust within a teaching staff and the three components of this trust—competencies, relationships, and reliability—to the characteristics of mutual learning among the teachers at the selected schools. We conclude that our data shows that the key relationship influencing learning among teachers is that between the head teacher's trust and trust in the head teacher, which has the greatest impact on whether teachers accept the head teacher's concept of professional development and act accordingly. Overall trust among teachers has an influence on the level of independence of learning interactions and awareness of colleagues' learning but not on shared learning content.

In Czech

Cílem studie je poukázat na to, jak se důvěra v rámci učitelského sboru promítá do vzájemného učení mezi učiteli. Na základě kvalitativního výzkumu ve dvou školách, které reprezentují vysokou a nízkou míru důvěry v rámci učitelského sboru, ukazujeme, že důvěra je mnohovrstvý fenomén, s nímž v rámci analýz není vždy vhodné pracovat jako s celkem. Proto oddělujeme vzájemnou důvěru mezi učiteli, důvěru mezi učiteli a ředitelem, důvěru ředitele k učitelům a důvěru mezi jednotlivými učiteli v rámci učebních vztahů. Tyto úrovně důvěry a jejich dílčí složky (důvěra v kompetenci, vztah a spolehlivost) vztahujeme k charakteristikám vzájemného učení mezi učiteli na vybraných školách. Na základě našich dat uzavíráme, že důvěra mezi ředitelem a učiteli má významný vliv na to, zda učitelé akceptují ředitelův přístup k profesnímu rozvoji a budou jednat v souladu s ním. Celková důvěra mezi učiteli má vliv na to, do jaké míry si učitelé vzájemné učení uvědomují, ale nemá vliv na to, jaké obsahy jsou skrze učení předávány.

Links

GA13-07234S, research and development project
Name: Mezigenerační učení v různých sociálních prostředích
Investor: Czech Science Foundation, Intergenerational Learning in Various Social Environments