POLOUČEK, Oto. Migrující jednotlivec jako nositel vlivů formujících trávení volného času na moravském venkově v období tzv. normalizace. In V pohybu. Migrace, mobilita a transport pohledem etnologie. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Migrující jednotlivec jako nositel vlivů formujících trávení volného času na moravském venkově v období tzv. normalizace
Název anglicky Individual in motion and his influence to the changes of leisure time spending in the Moravian countryside during so called normalization era
Autoři POLOUČEK, Oto.
Vydání V pohybu. Migrace, mobilita a transport pohledem etnologie, 2017.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Webová prezentace konference
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky migrace; tzv. normalizace; orální historie; společenský život; dějiny venkova
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Změněno: 19. 2. 2018 11:13.
Anotace
Příspěvek si klade za cíl představit doktorandský výzkum dotýkající se procesů, které provázely proměny moravského venkova ve druhé polovině dvacátého století. Vycházejíc ze širšího kontextu je výzkum zúžen na zájem o vlivy a inspirace, které působily na proměnu společenského života či kolektivního trávení volného času v období tzv. normalizace. Mezi tyto vlivy specifické pro vymezenou etapu i prostor patří nejen příchod nových technologií, mocenské zásahy ústící ve změnu sociálního uspořádání vesnice či proměna formy obživy. Významným prvkem se stává taktéž mobilita. Stále častější dojíždění do zaměstnání i migrace studující mládeže souvisí i s dostupností veřejné dopravy či automobilu. Nejen zmíněné procesy vedly k novým možnostem transmise a etablování vlivů, fenoménů a inspirací souvisejících například se zájmem o hudbu či sport a ovlivňujících trávení volného času jako pojmu taktéž nového a doposud nesamozřejmého. Do venkovského prostředí mohl tyto vlivy přinášet jednotlivec migrující z nejrůznějších příčin mezi lokalitami i sociálními skupinami. Právě motiv iniciativy individuálních aktérů a jejich možnost formovat vkus, představy a hodnoty lokálně či generačně specifikovaných komunit představuje jeden z interpretačních okruhů výzkumu. V příspěvku budou představeny i konkrétní příklady transmise motivů spojených s volným časem zasazené do rámce vazeb v užším prostoru regionu i častějších kontaktů s městským prostředím. Dlouhodobý výzkum je realizován v několika lokalitách jihozápadní Moravy a čerpá z nevýlučné inspirace metodou orální historie a zájmu o životní příběhy i širší kontexty vnímání příslušnosti jednotlivce k prostoru, v němž žije a více či méně prostorově specifikovaným komunitám.
Anotace anglicky
Paper introduces doctoral research focused on processes, which leaded socio-cultural changes of Moravian countryside during second part of 20th century. Based on wider context, research deals with interest on influences and inspirations, which formed change of social life and collective spending of leisure time during so-called normalization era in socialist Czechoslovakia. For this period was typical not only new technologies introduction and intervention of state power leading to change of countryside social structure or form of living. Important influence was taken also by expansion of mobility. Commuting to work or study became more common with availability of public transport or private car. Not only named processes leaded to new possibilities of transmissions and establishing of influences, phenomenons and inspirations connected with interest of music or sport and modifying leisure time spending, as phenomena also relatively new, especially in the countryside. Individual person travelling between places, communities and social circumstances can be seen as one, who supports establishing of new phenomenons. Initiative of individuals and their possibility to involve style, ideas and values of locally or generationally specified communities presents one of interpretation pillars of presented doctoral research. In this paper would be presented examples of transmission of motives connected witch leisure time based on local or wider social connections. Long-term research conducted in South-western Moravia is methodologically based on oral history method and interest of life stories. Account is taken also to the context of belonging perception to place, space and more or less spatially defined communities.
VytisknoutZobrazeno: 17. 7. 2024 22:39