k 2017

Test pro identifikaci nadaných žáků v matematice (TIM3–5)

STRAKA, Ondřej, Hynek CÍGLER, Michal JABŮREK a Šárka PORTEŠOVÁ

Základní údaje

Originální název

Test pro identifikaci nadaných žáků v matematice (TIM3–5)

Název česky

Test pro identifikaci nadaných žáků v matematice (TIM3–5)

Název anglicky

Test for Identifying Gifted Students in Mathematics (TIM3–5)

Autoři

STRAKA, Ondřej (203 Česká republika, domácí), Hynek CÍGLER (203 Česká republika, domácí), Michal JABŮREK (203 Česká republika, domácí) a Šárka PORTEŠOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Psychologická diagnostika Brno 2017, 2017

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/17:00099101

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova česky

Matematické schopnosti; nadané děti; vývoj testu; Raschův model

Klíčová slova anglicky

Math ability; gifted children; test development; Rasch model

Štítky

Změněno: 23. 3. 2018 14:04, Mgr. Blanka Farkašová

Anotace

V originále

Test pro identifikaci nadaných žáků v matematice (TIM3-5) vyvinul odborný tým z Centra rozvoje nadaných dětí a Katedry psychologie FSS MU. Jde o standardizovanou psychodiagnostickou metodu pro měření matematických schopností v pásmu středního a vyššího nadprůměru u žáků 3.–5. tříd základní školy, po doplnění o další informace (například komplexní intelektové vyšetření) je velmi užitečný při diagnostice mimořádného matematického nadání. Test je k dispozici ve dvou paralelních formách, které mohou být administrovány individuálně nebo skupinově (tužka-papír). Vzhledem k vysoké obtížnosti však není vhodný pro plošné testování celých školních tříd. V příspěvku představíme teoretická východiska testu a nastíníme, v čem se podobá dalším metodám a postupům, obvykle používaným při identifikaci mimořádného nadání, a v čem je naopak v našich podmínkách unikátní. Dále prezentujeme vybrané psychometrické charakteristiky, s důrazem na ty, z nichž vyplývají zjevné a laikům srozumitelné závěry pro diagnostickou práci s testem.

Anglicky

Test for Identifying Gifted Students in Mathematics (TIM3–5) has been developed by a team from the Center for Gifted Children Development and the Department of Psychology of the Faculty of Social Studies at Masaryk University. It is a standardized psychodiagnostic method for measuring mathematical abilities in the average and above average level of pupils from 3.-5. grades of primary school, in combination with additional information (for example from comprehensive intellectual examination) is very useful in diagnosing giftedness in area of mathematic. The test has two parallel forms, which can be administered individually or in group (in paper-pencil form). However, due to the high difficulty, it is not suitable for testing of all pupils from class. In our speech, we are going to introduce the theoretical background of the test and outline how it resembles other methods and procedures commonly used in identifying giftedness, and on the contrary - what is unique for our test. We are also going to introduce selected psychometric characteristics, with emphasis on those that give clear and understandable conclusions for diagnostic work with the test.

Návaznosti

MUNI/A/1340/2016, interní kód MU
Název: Komplexní přístup k diagnostice mimořádného nadání s důrazem na zapojení pedagogů
Investor: Masarykova univerzita, Komplexní přístup k diagnostice mimořádného nadání s důrazem na zapojení pedagogů, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty