J 2017

Nové léky v terapii akutní myeloidní leukemie u starších pacientů

ŠUSTKOVÁ, Zuzana, Martin ČULEN, Lukáš SEMERÁD, Ivana JEŽÍŠKOVÁ, Dana DVOŘÁKOVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Nové léky v terapii akutní myeloidní leukemie u starších pacientů

Název česky

Nové léky v terapii akutní myeloidní leukemie u starších pacientů

Název anglicky

New Drugs in the Treatment of Acute Myeloid Leukemia in the Elderly

Autoři

ŠUSTKOVÁ, Zuzana (203 Česká republika, garant, domácí), Martin ČULEN (703 Slovensko, domácí), Lukáš SEMERÁD (203 Česká republika, domácí), Ivana JEŽÍŠKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Dana DVOŘÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Zdeněk RÁČIL (203 Česká republika, domácí) a Jiří MAYER (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Klinická onkologie, Praha, Ambit Media, 2017, 0862-495X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30204 Oncology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/17:00099188

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

Acute Myeloid Leukemia

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 22. 3. 2018 17:52, Soňa Böhmová

Anotace

V originále

Většina pacientů je v období stanovení diagnózy akutní myeloidní leukemie starší 65 let. Terapie této skupiny nemocných je velmi obtížná, neboť spolu se zvyšujícím se věkem pacientů se zhoršuje i tolerance vůči agresivní léčbě. Intenzivní terapii je schopna podstoupit pouze necelá třetina starších pacientů a analýzy dlouhodobého přežití nejsou ani v případě této skupiny příliš uspokojivé. Většina nemocných s akutní myeloidní leukemií je vzhledem k četným komorbiditám a horšímu celkovému stavu v období stanovení diagnózy léčena paliativně či symptomaticky, což je doprovázeno vysokou mortalitou. Nové terapeutické možnosti, které mají zlepšit přežívání a kvalitu života této skupiny pacientů, zahrnují inhibitory buněčných kináz, nové cytotoxické léky, monoklonální protilátky a epigeneticky působící léky, jako jsou hypometylační látky, inhibitory isocitrát dehydrogenáz a histonových deacetyláz. Všechny tyto nové léky vykazují v monoterapii nižší toxicitu než standardně podávaná chemoterapie, nicméně jejich účinek nevede k dlouhotrvající léčebné odpovědi. Ve snaze o zvýšení terapeutické efektivity jsou proto tyto preparáty velmi často v rámci klinických studií kombinovány, časté jsou i kombinace s již standardně užívanými cytostatiky. Většina těchto klinických studií přináší optimistické výsledky poukazující na skutečnost, že i nízce toxická terapie může vést k vyššímu procentu celkové léčebné odpovědi a delšímu celkovému přežívání nemocných. Cíl: Tento článek uvádí stručný přehled nových léků, které jsou hodnoceny v terapii pacientů s akutní myeloidní leukemií, jejich mechanizmus účinku, efektivitu a toxicitu.

Anglicky

At the time of diagnosis, most patients with acute myeloid leukemia are older than 65 years of age. Treatment of this group of patients is challenging because they become less tolerant to aggressive chemotherapy with increasing age. Less than one-third of elderly patients are considered eligible for intensive treatment; nevertheless, the survival analysis for this population remains poor. Due to numerous comorbidities and an overall deteriorating condition, most elderly patients with acute myeloid leukemia receive only palliative or best supportive care, which are associated with a high mortality rate. New therapeutic approaches are expected to improve the overall survival and quality of life of this group of patients. These promising treatments include cell kinase inhibitors, cytotoxic agents, monoclonal antibodies, and epigenetic therapy including hypomethylating agents and inhibitors of isocitrate dehydrogenase and histone deacetylase. In monotherapy, these new drugs show lower levels of toxicity than those commonly used in chemotherapy; however, they do not lead to a better long-lasting treatment response. To enhance therapeutic efficacy, combinations of the above-mentioned treatments are often used, and, during clinical trials, combinations with standard cytostatics are also common. The promising results of these studies show that even low-toxicity therapies can lead to a better overall treatment response and to longer overall survival. Aim: This article provides a brief overview of new drugs that are evaluated for their mechanism of effect, efficacy and toxicity in therapy of patients suffering from acute myeloid leukemia.