ANTOŠÍKOVÁ, Lucie a Jan BUDŇÁK. Časopis Der Mensch (1918) v poli moravského expresionismu. In Kubíček, Tomáš; Wiendl, Jan. "Vykoupeni z mlh a chaosu...". Brněnský expresionismus v poli meziválečné literatury. První vydání. Brno: Moravská zemská knihovna, 2017, s. 159-178. ISBN 978-80-7051-227-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Časopis Der Mensch (1918) v poli moravského expresionismu
Název anglicky Literary Journal Der Mensch (1918) in the Field of Moravian Expressionism
Autoři ANTOŠÍKOVÁ, Lucie (203 Česká republika) a Jan BUDŇÁK (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání První vydání. Brno, "Vykoupeni z mlh a chaosu...". Brněnský expresionismus v poli meziválečné literatury, od s. 159-178, 20 s. 2017.
Nakladatel Moravská zemská knihovna
Další údaje
Originální jazyk němčina
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60206 Specific literatures
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/17:00099779
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-7051-227-2
Klíčová slova anglicky expressionism; fiction; Moravia; German literature; Czech literature
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 14. 3. 2018 11:18.
Anotace
Časopis Der Mensch předcházel na časové ose reflexe a reprodukce expresionistických poetik v Brně jak brněnské Literární skupině, tak i časopisu Host. Měsíčník pod šéfredaktorem Leem Reissem naplnil právě jeden kompletní ročník: 1918. Ačkoli se časopis nedeklaroval jako expresionistický, ba ani jako moderní nebo „mladý“, jeho linie – jako ostatně i jeho název – výrazně expresionistické prvky nesla, o čemž svědčí poetika mnoha otištěných textů, namátkou od Johannese Urzidila, Yvana Golla, Emila Lucky nebo Ernsta Weisse. Der Mensch sice vycházel v němčině, ale byl programově kosmopolitní (esej Brňana Guida Glücka „Weltbürgertum“) a recipoval i modernistickou produkci v češtině (Březina, Macek, Čapek, Bezruč atd.). Der Mensch měl současně výrazně české (Johannes Urzidil, Oskar Baum, Max Brod) a v jistém smyslu i moravské portfolio – významně jsou zastoupeny rané expresionistické texty Ernsta Weisse, méně centrálně i např. Brňan Walter Beamt nebo pražský expresionista se severomoravskými kořeny Karl Brandt (ten i jako překladatel z češtiny). Do pole brněnského expresionismu v bourdieuovském, dynamickém smyslu, který klade důraz na relace mezi (soupeřícími) pozicemi, tedy Der Mensch rozhodně patří, ačkoli doposud zůstával stranou germanistických i bohemistických bádání
Anotace anglicky
On a virtual timeline of reflection and reproduction of expressionism in Brno, the cultural and literary monthly Der Mensch, appearing from January to December 1918 in German and edited by Leo Reiss and Johannes Urzidil, preceded both the Literary Group and the Host magazine. Although Der Mensch did not explicitly declare itself as expressionist, or as modern or “young”, its editorial concept – best indicated by its name, The Man – carried markedly expressionist elements, as evidenced by the selection of texts by expressionist authors Johannes Urzidil, Yvan Goll, or Ernst Weiss. Der Mensch was published in German, but it was programmatically cosmopolitan (essay by Guido Glück “Weltbürgertum”, i.d. “Cosmopolitanism”) and adopted the modernist production in Czech (Březina, Macek, Čapek, Bezruč, etc.). Due to this cultural internationalism, and due to the fact that one of the editors (Reiss) focused rather on Austrian modernist literature, while the other one (Urzidil) operated much rather in variations of expressionism cultivated in Germany (and partially in Prague too), Der Mensch evolved into a magazine that on the one hand was remarkably diffuse with regard to aesthetics, but on the other was even more remarkably stringent with regard to its topics and its ethics.
VytisknoutZobrazeno: 25. 5. 2024 14:37