LESŇÁK, Slavomír a Radim ŠTĚRBA. Mravná výchova v ČR a na českých územiach v minulosti. Ostium: internetový časopis pre humanitné vedy. Trnavská univerzita, Filozofická fakulta, 2017, roč. 13, č. 1, s. 1-13. ISSN 1339-942X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Mravná výchova v ČR a na českých územiach v minulosti
Název česky Mravná výchova v českých zemích v minulosti a přítomnosti
Název anglicky Moral Education in the Czech Lands in the Past and the Present
Autoři LESŇÁK, Slavomír (703 Slovensko, garant, domácí) a Radim ŠTĚRBA (203 Česká republika, domácí).
Vydání Ostium: internetový časopis pre humanitné vedy, Trnavská univerzita, Filozofická fakulta, 2017, 1339-942X.
Další údaje
Originální jazyk slovenština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14410/17:00100036
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky mravní výchova; prosociální chování; etické klima; technologický skepticismus; biofilní kultura
Klíčová slova anglicky Ethical education; Prosocial behaviour; Ethical climate; Technological scepticism; Biophile culture
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Dana Nesnídalová, učo 831. Změněno: 28. 3. 2018 18:18.
Anotace
Text je analýzou sveta mravnej výchovy v českom prostredí od jej zachytených počiatkov až po súčasný stav v Českej republike. V prvej časti sa autori venujú histórii mravnej výchovy a názorov na ňu, v druhej časti prostřednictvím výzkumného šetření analyzujú jej aktuálny stav v ČR. Skúmajú kvalitu mravnej výchovy podľa cieľov kurikulárnych dokumentov vydaných Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy v ČR na základných a stredných školách cez program etickej výchovy a tiež prostredníctvom výchovných predmetov. Porovnávajú ciele s praxou na základe vlastného výskumu a vyvodzujú závery a odporúčania nielen pre základné a stredné, ale i vysoké školstvo a to hlavne z hľadiska zavedenia a zintenzívnenia používania nástrojov profesijnej etiky. Etickú klímu v školách navrhujú dopĺňať o atmosféru uznania namiesto zneuznania, biofilnú kultúru a technologický skepticizmus.
Anotace česky
Text je analýzou světa mravní výchovy v českém prostředí od jejich doložených počátků až po současný stav v České republice. V první části se autoři věnují historii mravné výchovy a názorů na ni, v druhé části prostřednictvím výzkumného šetření analyzují její aktuální stav v ČR. Zkoumají kvalitu mravné výchovy podle cílů kurikulárních dokumentů vydaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v ČR na základních a středních školách přes program etické výchovy a rovněž prostřednictvím výchovních předmětů. Srovnavají cíle s praxí na základě vlastního výzkumu a vyvozují závěry a doporučaní nejen pro základní a střední, ale i vysoké školství a to hlavně z hlediska zavedení a zintenzívnění používaní nástrojů profesní etiky. Etické klima ve školách navrhují doplnit o atmosféru uznání místo zneuznání, rovněž o biofilní kulturu a technologický skepticismus.
Anotace anglicky
The following study presents an analysis of the world of moral education in the Czech environment from its recorded beginnings to the current situation in the Czech Republic. The study contains two parts: In the first section, the authors give an account of the history of moral education and different views on it, while in the second section they analyse the current condition of moral education. The authors examine the quality of moral education at primary and secondary schools according to the goals of curriculum documents issued by the Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic for the schools’ ethical education programmes and character development subjects. Based on their own research, they compare the goals with the practice, draw conclusions and give recommendations not only to primary and secondary schools, but also to higher education institutions, particularly in terms of introducing professional ethics tools and intensifying their use. The authors suggest expanding the ethical climate at schools to contain the atmosphere of recognition, biophile culture and technological scepticism.
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 09:40