MYŠKA, Matěj a Jan ZIBNER. Umělá inteligence jako aktuální výzva právu aneb právo pro 21. století. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Umělá inteligence jako aktuální výzva právu aneb právo pro 21. století
Název česky Umělá inteligence jako aktuální výzva právu aneb právo pro 21. století
Název anglicky Artificial Intelligence as a Technological Challenge to Law: Law of the 2st Century
Autoři MYŠKA, Matěj (203 Česká republika, garant, domácí) a Jan ZIBNER (203 Česká republika, domácí).
Vydání 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Uspořádání workshopu
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14220/18:00102715
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky Umělá inteligence
Klíčová slova anglicky Artificial Intelligence
Změnil Změnil: JUDr. Jan Zibner, Ph.D., učo 407708. Změněno: 28. 2. 2019 19:15.
Anotace
Právo se v průběhu věků muselo vyrovnávat s výzvami nejrůznějšího charakteru. Ne jinak je tomu dnes, kdy se umělá inteligence pomalu ale jistě stává součástí naší společnosti. Je tedy otázkou, do jaké míry a zda by právo mělo na nástup této technologie reagovat. Sekce je proto zaměřena na vzájemné interakce fenoménu umělé inteligence a práva bez ohledu na právní odvětví. Příspěvky by přitom měly klást důraz na proměny jednotlivých právních institutů a návrhy řešení, zda a jak výzvu v podobě umělé inteligence regulatorně uchopit. Vítány jsou příspěvky pracující s umělou inteligencí jako prvkem právního vztahu, tedy jako jeho subjektem, objektem či obsahem. Zaměřit se tak lze na právní otázky související s umělou inteligencí ve všech právních oblastech, jako např. občanské právo (právní osobnost umělé inteligence, odpovědností otázky), autorské právo (umělá inteligence jako autor) či např. právo trestní (umělá inteligence jako pachatel trestného činu). Umělá inteligence ovšem může ve vztahu k právu figurovat i jako nástroj pro jeho zpracování a např. i interpretaci - i příspěvky věnující se těmto tématům jsou v sekci vítány. Vhodné jsou též příspěvky diskutující potenciální negativní následky rozvoje a nasazení umělé inteligence a jejich reflexi právem.
Anotace anglicky
In the course of ages, the law has had to cope with the challenges. Nowadays, when the artificial intelligence slowly becomes a part of our society, nothing has changed. The question is, to what extent and if the law should respond to the technologies. The section is therefore focused on the mutual interactions of the phenomenon of artificial intelligence and law, regardless of the legal sector. The papers should emphasize the transformations of individual legal institutes and proposals for solutions to whether and how to regulate the artificial intelligence. The section is an opportunity for all the papers operating with an artificial intelligence as the element of a legal relationship, i.e. its subject, object or content. Based on that, the legal issues related to artificial intelligence can be addressed in all legal areas, such as civil law (legal personality of artificial intelligence, the questions of responsibility), copyright law (artificial intelligence as an author) or criminal law (artificial intelligence as a criminal offender). However, artificial intelligence can also be a tool for processing the law and its interpretation - even the papers from this are are welcomed in this section. Finally, the papers discussing the potential negative consequences of the development and deployment of artificial intelligence and their reflection are welcomed as well.
Návaznosti
MUNI/A/1146/2017, interní kód MUNázev: Umělá inteligence jako technologická výzva autorskému právu
Investor: Masarykova univerzita, Umělá inteligence jako technologická výzva autorskému právu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 13:46