RUSINKO, Marcela. Jaromír Neumann a Jiří Frel. Případy profesního a morálního selhání dvojice českých humanitních vědců v období pozdní normalizace. In Československo v letech 1978–1985, Konference ÚSTR ČR a Jihočeského muzea, 30.–31. 5. 2018 České Budějovice. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Jaromír Neumann a Jiří Frel. Případy profesního a morálního selhání dvojice českých humanitních vědců v období pozdní normalizace
Název anglicky Jaromír Neumann and Jiří Frel. Cases of professional and moral failure of a pair of Czech human scientists in the period of late normalization
Autoři RUSINKO, Marcela.
Vydání Československo v letech 1978–1985, Konference ÚSTR ČR a Jihočeského muzea, 30.–31. 5. 2018 České Budějovice, 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60401 Arts, Art history
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky art history; historiography; illegal art trade; Jaromír Neumann; Jiří Frel; státní bezpečnost
Změnil Změnil: doc. Mgr. Pavel Suchánek, Ph.D., učo 19371. Změněno: 6. 4. 2019 18:36.
Anotace
Komparativní sonda do situace české humanitní vědy závěru 70. a první poloviny 80. let. Příspěvek rekonstruuje okolnosti trestního stíhání a soudního procesu s Jaromírem Neumannem (1924–2001), výraznou charismatickou osobností novodobých dějin umění, před zraky veřejnosti ztělesňujícím dobový ideál neomylného znalce a vědce. Neumann, bývalý ředitel Ústavu teorie a dějin umění ČSAV, v době zatčení a zahájení procesu vědecký pracovník Národní galerie v Praze a člen korespondent ČSAV, byl stíhán za účast na nelegálním obchodu se starožitnostmi, na němž se aktivně podílel minimálně v letech 1977 až 1985 a odsouzen na základě obvinění z trestných činů spekulace a lichvy k pěti letům odnětí svobody nepodmíněně. Neumannova strmá poválečná ideologickou angažovaností pojištěná kariéra důvěryhodného a oblíbeného vědce i její nečekaný závěr nabízí srovnání s profesními osudy předního českého klasického archeologa Jiřího Frela (roz. Frolehlich, 1923–2006). Frel, až do své emigrace v roce 1970 čelný kádr FF UK v Praze a jeden z profesně nejúspěšnějších exulantů, dlouholetý agent rozvědky MV, působil v letech 1973–1984, až do vypuknutí skandálu s rozsáhlými daňovými a akvizičními podvody, jako vedoucí oddělení umění starověku v Jean Paul Getty Museu a nadaci v Malibu. Odtud po odhalení kauzy uprchl do Paříže.
Anotace anglicky
Comparative look into the situation of the Czech humanities in the late 1970s and early 1980s. The paper reconstructs the circumstances of the criminal prosecution and trial with Jaromír Neumann (1924-2001), a distinctive charismatic personality of the modern art history, before the eyes of the public embodying the contemporary ideals of an infallible connoisseur and scientist. Neumann, the former director of the Institute of Art Theory and History of the Czechoslovak Academy of Sciences, at the time of the arrest and commencement of the process, a researcher at the National Gallery in Prague and a s.c. correspondent member of the ČSAV was prosecuted for participating in illegal antique trade, convicted on charges of speculation and usury for five years imprisonment unconditionally. Neumann's steep post-war by ideological engagement insured career of a credible and popular scientist and his unexpected conclusion offers a comparison with the professional fate of the leading Czech classical archaeologist, Jiří Frel (born Froehlich, 1923–2006). Frel, until his emigration in 1970, the leading cadre of the Faculty of arts of Charles University in Prague and one of the most successful professional exiles, a long-time agent of MV intelligence service, worked between 1973–1984 until the outbreak of scandal involving large tax and acquisition frauds, as head of the departement of antiquities at Jean Paul Getty Museum at Malibu (part of the J. P. Getty Foundation, LA). From there, he escaped to Paris.
VytisknoutZobrazeno: 13. 5. 2024 11:30