a 2018

Vliv vysychání toků na populační strukturu a fekunditu blešivce potočního (Gammarus fossarum)

DOSTÁLOVÁ, Alena a Petr PAŘIL

Základní údaje

Originální název

Vliv vysychání toků na populační strukturu a fekunditu blešivce potočního (Gammarus fossarum)

Název anglicky

Impact of drying up of streams on population structure and fecundity of freshwater gammarid Gammarus fossarum

Autoři

DOSTÁLOVÁ, Alena (203 Česká republika, domácí) a Petr PAŘIL (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Sborník abstraktů XVIII. konference ČLS a SLS, 25.–29. 6. 2018, Kořenov, Česká Republika, p. 37, 2018

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

10617 Marine biology, freshwater biology, limnology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/18:00103321

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova česky

blešivec; vysychavé toky; rekolonizace; reprodukce

Klíčová slova anglicky

gammarus; intermittent streams; recolonization; reproduction
Změněno: 11. 1. 2019 21:07, Mgr. Alena Dostálová

Anotace

V originále

Probíhající změna klimatu ovlivňuje vodní režim toků. Mezi její projevy se mimo jiné řadí jejich časté vysychání, které ovlivňuje i populace vodních živočichů. Jedním ze silně ovlivněných druhů v malých tocích je korýš blešivec potoční Gammarus fossarum, jehož populace se v permanentních tocích vyznačují vysokými abundancemi, ale zároveň tento druh nemá žádné stádium odolné vyschnutí. Na suchém dně blešivci dlouhodobě nepřežijí a musí tak vysychavý úsek rekolonizovat z nejbližších permanentních částí toku, či ze zbytkových tůní. Porovnání 12 párů vysychavých a nevysychavých lokalit v letech 2012-16 ukázalo, že na rekolonizovaných vysychavých lokalitách dochází na podzim oproti permanentním tokům ke zvýšení zastoupení velkých samců, a naopak k poklesu zastoupení juvenilů. Tento jev může souviset s lepšími rekolonizačními schopnostmi větších jedinců (zdatnější migranti) oproti juvenilům. Při analýze fekundity samic ve zbytkových tůních v roce 2017 byl zjištěn menší poměr gravidních samic s vajíčky v marsupiu, než tomu bylo v permanentních částech toků. Tento jev může souviset se zvýšeným predačním tlakem v přehuštěných tůních kde dochází ke stresu a možnému kanibalizmu. Naše výsledky ukazují, jak výrazný vliv mohou mít stále delší suché epizody na populace jednoho z nejvýznamnějších druhů drobných toků. Postupné snižování reprodukčních schopností tohoto klíčového druhu drobných toků (kouskovač listového opadu a v potocích bez ryb i významný predátor) tak může mít výrazný vliv na celé společenstvo. Studie podpořená projektem INTER-COST (LTC17017) vychází z dat projektu BIOSUCHO (www.sucho.eu)

Anglicky

Ongoing climate change alters stream flow regime and leads to increasing stream intermittency. Frequent drying up also affects populations of aquatic organisms. One of the strongly impacted species of streams up to 4th Strahler order is crustacean Gammarus fossarum, whose populations inhabit such streams in high densities, but do not produce any dry resistant stages. Gammarids can survive on dry streambed only a few hours, and therefore must recolonize the stream mostly from nearest perennial reaches, or from residual pools. The comparison of 12 pairs of intermittent and perennial streams in years 2012-16 shows, that autumn samples from recolonized intermittent sites have a higher proportion of larger males and a lower proportion of juveniles, comparing to perennial sites. Different population structure in intermittent reaches can be explained by better recolonization abilities of bigger individuals (more efficient migrators) in comparison to not so mobile juveniles. Fecundity analyses of gammarids in residual pools in 2017 shows a lower proportion of small breeding females with eggs in comparison to females on perennial sites. This difference can be explained e.g. by an increase of predation in overcrowded refuge pools with possible cannibalism or by overall stress in these shrinking habitats that leads to egg loss. Our results demonstrate substantial impact of longer dry episodes on populations of very important ecosystem engineer of small streams. A gradual decline in reproduction abilities of this key species (leaves shredder and important predator in fishless streams) could have a fundamental impact on the whole community of intermittent streams. This study is supported by INTER-COST (LTC17017) project and utilizes data from project BIODROUGHT (www.biodrought.eu).

Návaznosti

LTC17017, projekt VaV
Název: Validace bioindikačních metod jako nástrojů pro udržitelný management středoevropských vysychavých toků a přenos těchto metod do praxe (Akronym: InterStreaM)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Validace bioindikačních metod jako nástrojů pro udržitelný management středoevropských vysychavých toků a přenos těchto metod do praxe, INTER-COST