NAUMOVA, Natalia a Taťjana ZAŇKO. K voprosu o specifike koncepta "zdorovje - bolezň" v russkoj i češskoj kartinach mira (na materiale frazeologizmov s komponentami-somatizmami golova/hlava, serdce/srdce, želudok/žaludek). In Arjabkina I. V., Kašekova I. E.. Integracija v obrazovanii. Teorija i praktika meždisciplinarnych issledovanij. II Meždunarodnaja naučno-praktičeskaja setevaja konfrenencija. Moskva: FGBNU IChOiK RAO, 2017. s. 283-292, 10 s. ISBN 978-5-905451-29-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název K voprosu o specifike koncepta "zdorovje - bolezň" v russkoj i češskoj kartinach mira (na materiale frazeologizmov s komponentami-somatizmami golova/hlava, serdce/srdce, želudok/žaludek)
Název česky K otázce specifika konceptu "zdraví - nemoc" v ruském a českém obrazu světa (na materiálu frazeologismů s komponenty-somatismy golova/hlava, serdce/srdce, želudok/žaludek)
Název anglicky To the question of the concept "health - disease" specificity in Russian and Czech language pictures of the world (on the basis of phraseological units with somatism components head/hlava, heart/srdce, stomach/žaludek)
Autoři NAUMOVA, Natalia (643 Rusko, garant, domácí) a Taťjana ZAŇKO (203 Česká republika, domácí).
Vydání Moskva, Integracija v obrazovanii. Teorija i praktika meždisciplinarnych issledovanij. II Meždunarodnaja naučno-praktičeskaja setevaja konfrenencija, od s. 283-292, 10 s. 2017.
Nakladatel FGBNU IChOiK RAO
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 60202 Specific languages
Stát vydavatele Rusko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/17:00108864
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-5-905451-29-4
Klíčová slova česky somatismy; frazeologismy; ruština; čeština; hlava; srdce; žaludek; srovnávací analýza
Klíčová slova anglicky somatisms; phraseological units; Russian language; Czech language; head; heart; stomach; comparative analysis
Štítky RIV - zkontrolováno, rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Igor Hlaváč, učo 342491. Změněno: 21. 3. 2020 10:51.
Anotace
V daném článku prostřednictvím srovnávací analýzy se odhalují společné rysy a národní identita frazeologismů tematické skupiny «zdraví – nemoc» se somatismy hlava/golova, srdce/serdce, žaludek/želudok v ruštině a češtině. Frazeologismy uvedené v článku potvrzují univerzalitu užití somatismů v různých jazycích, přičemž přítomnost non-ekvivalentních vyjádření zdůrazňuje národní identitu jazykového obrazu světa českého a ruského národa.
Anotace anglicky
In this article, the common features and national originality of the thematic group of selected «health-disease» phraseological units with somatisms head, heart, stomach (golova, serdce, želudok) in Russian and Czech languages are revealed by means of comparative analysis. The phraseological units in the article confirm the universality of the somatic systems functioning in various languages, the presence of equivalent expressions underscores the national identity of the Czech and Russian people´ language picture of the worlds.
VytisknoutZobrazeno: 2. 12. 2020 13:55