BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra, Marie TOMANDLOVÁ, Barbara HRDLIČKOVÁ, Lucie MASOPUSTOVÁ, David NOVÁK a Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ. Variabilita v genu pro myeloperoxidázu (MPO) a její plazmatické koncentrace u pacientů s astmatem: pilotní studie. In XXXV. sjezd českých a slovenských alergologů a klinických imunologů. 2018.
Originální název Variabilita v genu pro myeloperoxidázu (MPO) a její plazmatické koncentrace u pacientů s astmatem: pilotní studie
Název anglicky Variability in gene for myeloperoxidase (MPO) and its plasmatic concentrations in patients with asthma: pilot study
Autoři BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra (203 Česká republika, domácí), Marie TOMANDLOVÁ (203 Česká republika, domácí), Barbara HRDLIČKOVÁ (203 Česká republika), Lucie MASOPUSTOVÁ (203 Česká republika, domácí), David NOVÁK (203 Česká republika, domácí) a Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání XXXV. sjezd českých a slovenských alergologů a klinických imunologů, 2018.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30101 Human genetics
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/18:00101377
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky myeloperoxidase; bronchial asthma; singlenucleotide polymorphism
Změnil Změnil: Mgr. David Novák, učo 436934. Změněno: 18. 1. 2019 15:22.
Cíl práce: Bronchiální astma (AB) je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, v jehož etiopatogenezi se účastní mnoho buněčných populací a jejich produktů. Nepoměr mezi tvorbou kyslíkových radikálů a schopností antioxidačních systémů je eliminovat, je jedním z faktorů rozvoje astmatického zánětu, resp. jeho závažnosti. Myeloperoxidáza (MPO) se nalézá zejména v granulích neutrofilních leukocytů, které u pacientů s astmatem mají zvýšený sklon k uvolňování tohoto enzymu. Cílem naší pilotní studie bylo analyzovat 3 jednonukleotidové polymorfizmy (SNP) v genu kódujícím MPO a porovnat její plazmatické koncentrace u zdravých osob a u pacientů s AB. Materiál a metody: Do genetické asociační studie kontrol a případů jsme zařadili 698 osob, z toho 347 zdravých osob (bez astmatu, alergie a jiného celkového onemocnění) a 351 pacientů s AB. Polymorfizmy v MPO genu (rs2333227, rs2759, rs7208693) jsme analyzovali TaqMan qPCR. Koncentraci MPO v plazmě jsme stanovili s využitím ELISA kitu (Immundiagnostik) u části souboru (20 zdravých osob a 40 pacientů AB). Statistickou analýzu jsme provedli s pomocí softwaru Statistica v. 13.2. Výsledky: Mezi sledovanými skupinami byly alelické i genotypové frekvence všech tří studovaných SNPs v MPO genu podobné (P>0,05) s frekvencí minoritních alel 19,6 %, 3,1 % a 7,3 % u variant rs2333227, rs2759 a rs7208693. Nenalezli jsme statisticky významný rozdíl v mediánech koncentrací MPO v plazmě zdravých osob a pacientů s astmatem (67,6 ngml-1 vs. 72,4 ngml-1, P>0,05). Rovněž jsme nepozorovali vztah mezi variabilitou v MPO genu a koncentrací tohoto enzymu v plazmě. Závěry: Role neutrofilů, resp. MPO, u AB není stále zcela objasněna; výsledky dosavadních studií jsou velmi kontroverzní. Ačkoliv polymorfizmus rs2333227 v MPO genu byl asociován s astmatem v portugalské a ruské populaci, u českých pacientů s AB jsme vztah mezi variabilitou tohoto genu a onemocněním nenalezli. Jedním z důvodů heterogenity mezi studiemi může být různý poměr zastoupení astmatiků s převažujícím neutrofilním typem zánětu. Poděkování: Studie byla finančně podpořena z grantu AZV 17-30439A a GAČR GB14-37368G, z projektu MUNI/A/1008/2017 a z prostředků poskytnutých Lékařskou fakultou MU juniorskému výzkumníkovi Petře Bořilové Linhartové.
Anotace anglicky
The aim of our pilot study was to analyze three singlenucleotide polymporhpisms (SNPs) in the gene encoding MPO and to compare its plasmatic concentrations between the control group and patients with bronchial asthma.
Návaznosti
GB14-37368G, projekt VaVNázev: Centrum orofaciálního vývoje a regenerace
Investor: Grantová agentura ČR, Centrum orofaciálního vývoje a regenerace
MUNI/A/1008/2017, interní kód MUNázev: Etiopatogenetické aspekty, diagnostika a léčba vybraných onemocnění dutiny ústní