PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela a Lucie GALČANOVÁ. Význam rodinných a přátelských vztahů ve čtvrtém věku. In Výroční konference České sociologické společnosti: "Česká společnost a sociologie: diagnózy a perspektivy (1918-2018)", 28.-30.11.2018 Hradec Králové. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Význam rodinných a přátelských vztahů ve čtvrtém věku
Název anglicky The importance of family and friends at the fourth age
Autoři PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela (203 Česká republika, garant, domácí) a Lucie GALČANOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Výroční konference České sociologické společnosti: "Česká společnost a sociologie: diagnózy a perspektivy (1918-2018)", 28.-30.11.2018 Hradec Králové, 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50401 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW konference
Kód RIV RIV/00216224:14230/18:00101391
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky fourth age; family; friends; social ties
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 11. 3. 2019 14:12.
Anotace
Čtvrtý věk, tedy období stáří s disabilitou, představuje specifické životní období, které může, ale nemusí nastat a u něhož dopředu neznáme délku ani přesnou podobu. Tato nejistota má pak specifické dopady i na sociální vazby, ať už rodinné či přátelské. Potřeba různé míry pomoci proměňuje povahu partnerských a mezigeneračních vazeb, kdy např. z rodiče se stává senior(ka) příjemce intenzivní pomoci dětí a vnoučat, či se manžel stává primárním pečovatelem o disabilní partnerku. Dobré rodinné vztahy pak umožňují tzv. přenesené aktérství, tedy vyjednávání pomoci a způsobu léčby v době, kdy o sobě čtvrtověký není z důvodu krátkodobého zhoršení zdravotního vztahu schopen rozhodovat a zdá se, že přispívá k úspěšnému návratu do větší míry samostatnosti. Zároveň, přes empirickou evidenci svědčící o opaku, přetrvává ve veřejném obrazu silný obraz opuštěného stáří. V našem příspěvku ukážeme jedince ve čtvrtém věku jako aktivní aktéry rodinných i přátelských vztahů a budeme diskutovat, jak jsou tyto vazby podmíněny jejich aktérstvím, jakým způsobem podmiňují jejich identitu a kvalitu života. Využijeme k tomu kvalitativních dat z projektu „Čtvrtý věk: identita disability v době aktivního stárnutí“, konkrétně opakovaných rozhovorů s 10 lidmi ve čtvrtém věku a jejich pečujícími a terénních poznámek z čtyř týdnů pozorování v domácnostech seniorů využívajících pečovatelskou službu. Ukážeme výraznou heterogenitu seniorů a seniorek ve čtvrtém věku, z hlediska sociálních vazeb jde o jedince téměř osamělé až po ty, kteří aktivně udržují vazby s širokou rodinou i přáteli, či aktivně nové vztahy navazují. Budeme diskutovat propojení podoby rodinných a přátelských vazeb s vlastní sebepercepcí a identitou.
Anotace anglicky
In our contribution, we will show individuals at the fourth age as active actors of family and friend relationships, and we will discuss how these ties are conditioned by their attitude, how they shape their identity and quality of life. We will use qualitative data from the "Fourth Age: Identity of Disability in the Age of Active Aging" project, specifically repeated interviews with 10 people at the fourth age, and their care and field notes from the four weeks of observation in seniors' homes using care services. We show a significant heterogeneity of fourth agers, from the point of view of social ties, from the almost lonely to those who actively maintain ties with a wide family and friends or actively build new relationships. We will discuss the link between the forms of family and friendly ties with their own self-perception and identity.
Návaznosti
GA15-03156S, projekt VaVNázev: Čtvrtý věk: identita disability v době aktivního stárnutí
Investor: Grantová agentura ČR, Čtvrtý věk: identita disability v době aktivního stárnutí
VytisknoutZobrazeno: 30. 7. 2024 22:26