ŠPÁNKOVÁ, Silvie. O insólito em “As Terras de Alvargonzáles“, de Domingos Monteiro. In „Rozmanitost jazyků, kultur a pohledů“ Česká romanistika v evropském kontextu - XIX. mezinárodní setkání romanistů. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název O insólito em “As Terras de Alvargonzáles“, de Domingos Monteiro
Název česky Nadpřirozeno v povídce “As Terras de Alvargonzáles“ Domingose Monteira
Název anglicky Weird elements in the short-story “As Terras de Alvargonzáles“ by Domingos Monteiro
Autoři ŠPÁNKOVÁ, Silvie.
Vydání „Rozmanitost jazyků, kultur a pohledů“ Česká romanistika v evropském kontextu - XIX. mezinárodní setkání romanistů, 2018.
Další údaje
Originální jazyk portugalština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60206 Specific literatures
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky portugalská povídka; Domingos Monteiro; nadpřirozeno
Klíčová slova anglicky Portuguese short-story; Domingos Monteiro; weird fiction
Štítky kontrola_RIV
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: doc. Mgr. Ivo Buzek, Ph.D., učo 103619. Změněno: 6. 2. 2019 13:06.
Anotace
O volume de contos intitulado Histórias Castelhanas (1955) pertence ao melhor que Domingos Monteiro (1903-1980) escreveu. Trata-se de contos situados em Castela, povoados nao só de figuras verosímeis e magistralmente retratadas do povo castelhano, mas também de vozes de poetas e escritores espanhóis. Na presente comunicacao, portanto, pretende-se refletir sobre o conto “As Terras de Alvargonzález”, criado a partir do poema homónimo de Antonio Machado, frisando a sua vertente insólita (símbolos naturais, motivo do sonho profético, motivo da maldicao, motivo do espetro).
Anotace česky
Povídková sbírka Histórias Castelhanas (Kastilské příběhy, 1955) patří k tomu nejlepšímu, co Domingos Monteiro napsal. Všechny povídky jsou zasazeny do Kastilie a kromě věrohodných postav jsou “obydleny” hlasy význačných španělských básníků a spisovatelů. Příspěvek se soustředí na povídku “As Terras de Alvargonzález” (Země Alvara Gonzáleze), napsanou podle stejnojmenné básně Antonia Machada, a nabízí rozbor nadpřirozených prvků v ní obsažených (symbolizace a personifikace přírodních motivů, motiv prokletí, motiv věšteckého snu, motiv přízraku).
Anotace anglicky
The collection of short-stories Histórias Castelhanas (1955) belongs to the best of Domingos Monteiro (1903-1980). All stories are situated in Castile (Spain) and, regarding this regional aspect, are peopled not only by well depicted characters, but also by voices of well-known Spanish poets and writers. The aim of this paper is to analyse the short-story “As Terras de Alvargonzález”, based on the homonymous poem by Antonio Machado, focusing on weird motifs such as symbolic nature elements and the presence of a ghost.
VytisknoutZobrazeno: 20. 10. 2020 19:25