MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ, Hana, Ondřej VÝŠKA, Jiří NAKLÁDAL, Emmanuela FERNANDOVÁ a Petra VACKOVÁ. Rizika hospitalizace seniorů. Vnitřní lékařství. Brno: Facta Medica, 2018, roč. 64, č. 11, s. 1070-1075. ISSN 0042-773X.
Originální název Rizika hospitalizace seniorů
Název česky Rizika hospitalizace seniorů
Název anglicky Risk factors for hospitalization among older persons
Autoři MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí), Ondřej VÝŠKA (203 Česká republika, domácí), Jiří NAKLÁDAL (203 Česká republika, domácí), Emmanuela FERNANDOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Petra VACKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Vnitřní lékařství, Brno, Facta Medica, 2018, 0042-773X.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30227 Geriatrics and gerontology
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/18:00105120
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky dehydratace; delirium; imobilizační syndrom; instabilita; malnutrice; respirační infekce; uroinfekce
Klíčová slova anglicky dehydration; deliria; immobilization syndrome; instability; malnutrition; respiratory infection; urinary infection
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 14. 2. 2019 13:18.
Hospitalizace nemocného seniorského věku s sebou nese kromě léčby akutního onemocnění nebo akutního zhoršení chronického onemocnění riziko řady komplikací specifických pro danou věkovou kategorii. Mezi nejčastější komplikace počátku hospitalizace patří delirantní stavy, na jejichž etiologii se kromě dehydratace a dalších změn vnitřního prostředí způsobených základní chorobou podílí také zhoršení adaptabilita nemocného vyššího věku na změnu prostředí. Další obávanou komplikací je vznik syndromu imobilizace, který svou tendencí k řetězení širokého spektra komplikací může navodit nezvratný nepříznivý vývoj stavu seniora. Infekční komplikace s vysokou tendencí k rozvoji sepse jsou častou prvotní příčinou hospitalizace, ale také častou komplikací hospitalizace z původně jiné indikace. Nástup infekční komplikace je obvykle v seniorském věku doprovázen pomalejším vzestupem zánětlivých parametrů, který ale neznamená pomalejší progresi stavu. Základním problémem je volba vhodné antibiotické terapie s ohledem na vyšší riziko selekce Clostridium difficile. Další rizika, jako je malnutrice, dehydratace, tromboembolické komplikace, se u hospitalizovaných nemocných seniorského věku vyskytují s vyšší četností a je vhodné co nejčastěji začít s preventivními opatřeními proti jejich vzniku.
Anotace anglicky
The hospitalization of older patients involves, in addition to treating of acute illness or acute worsening of chronic disease, the risk a number of age-specific complications. Deliria are one of the most common events at the onset of the hospital stay. As the ethiology of deliria in addition to the underlying disease we have to consider the deteriorated adaptability to environmental change. Another serious complication is the emergence of immobilization syndrome, which can start the irreversible unfavourable outcome. Infection complications with a high tendency to develop sepsis are a frequent primary cause of hospitalization from originally different indications. The onset of the infection complication is usually accompanied by a slower increase of inflammatory parameters, but it does not mean slower progression of the condition. The basic problem is the choice of appropriate antibiotic treatment with regard to the high risk of Clostridium difficile selection in older age. Other risks, such as malnutrition, dehydration, thromboembolic disease are more frequent in hospitalized older patients and it is advisable to start as soon as possible with preventive measures against their occurrence.
Návaznosti
MUNI/A/1012/2017, interní kód MUNázev: Bezpečnost terapie multimorbidních seniorů II (Akronym: BETEMUS II)
Investor: Masarykova univerzita, Bezpečnost terapie multimorbidních seniorů II, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 19:53