POSPÍŠIL, Ivo. Vozdejstvije russkoj literatury i russkogo literaturovedenija na mirovoj literaturnyj process. In Pospíšil, Ivo; Paučová, Lenka; Zelenka, Miloš. Česká slavistika 2018. 1. vyd. Brno: Jan Sojnek – Galium, 2018, s. 157-177. ISBN 978-80-88296-00-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vozdejstvije russkoj literatury i russkogo literaturovedenija na mirovoj literaturnyj process
Název česky Působení ruské literatury a ruské literární vědy na světový literární proces
Název anglicky Effects of Russian Literature and Russian Literary Criticism on the World Literary Process
Autoři POSPÍŠIL, Ivo (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Česká slavistika 2018, od s. 157-177, 21 s. 2018.
Nakladatel Jan Sojnek – Galium
Další údaje
Originální jazyk ruština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 60206 Specific literatures
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/18:00105189
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-88296-00-3
Klíčová slova česky Ruská literatura; zvláštní trajektorie vývoje; prae-post efekt
Klíčová slova anglicky Russian literature; the specific trajectory of its development; pre-post effect
Štítky RIV - zkontrolováno, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: PaedDr. Lenka Odehnalová, Ph.D., učo 440234. Změněno: 28. 3. 2019 09:40.
Anotace
Avtor nastojaščego issledovanija zanimajetsja vozdejstvijem russkoj literatury i literaturovedenija na mirovoje razvitije literatury i literaturovedenija, v osobennosti prozy, literaturnoj kritiki, istorii i kritiki, istorii i teorii, na protjaženii 19-20 vv. Tema, kotoraja kažetsja sliškom ob jemnoj i obširnoj, sosredotočivajetsja liš na neskoľkich aspektach, kotoryje imeli naiboleje glubokoje značenije dlja razvitija literaturnogo mira kak takovogo. Avtor ischodit iz svojej koncepcii pre-post effekta, kotoraja vyražajet osobuju trajektoriju anomaľnogo, specifičeskogo razvitija russkoj literatury, s 19 veka inspirirujuščaja mirovoj literaturnyj process v period svojego zolotogo i serebrjanogo veka (romantizma, realizma, modernizma) i pozže v sovetskoje vremja i v gody preobladajuščego postmodernizma i kvazipostmodernizma. V osobennosti upominajetsja specifika russkogo romana, kritičeskaja ocenka russkoj sovetskoj literatury v staťjach Aľfreda Bema i značenije russkich i sovetskich literaturovedčeskich škol.
Anotace česky
Autor přítomného výzkumu se zabývá působením ruské literatury a literárními vědy na světový vývoj literatury a literární vědy, zvláště prózy, literární kritiky, historie a teorie v průběhu 19.-20. století. Téma, které se zdá být příliš obsáhlé a široké, se soustřeďuje jen na několik aspektů, které měly nejhlubší význam pro vývoj literárního světa jako takového. Autor vychází z vlastní koncepce prae-post efektu, jež vyjadřuje zvláštní trajektorii anomálního/specifického vývoje ruské literatury, jež od 19. století inspirovala světový literární proces v období svého zlatého a stříbrného věku (romantismus, realismus, moderna) a později v sovětském období i v letech převažující postmoderny a kvázipostmoderny. Zvláště se zmiňují specifika ruského románu, kritické hodnocení ruské sovětské literatury ve statích Alfreda Bema a význam ruských a sovětských literárněvědných škol.
Anotace anglicky
The author of the present study deals with the impact of Russian literature and literary criticism upon the world development of literature and literary criticism, especially prose, critical evaluation of literature, history and theory of literature in the course of the 19th-21st centuries. The subject which seems to be too extensive and wide-ranging focuses only on several aspects that had the most profound importance for the development of the literary world as such. The author proceeds from his own conception of the pre-post effect expressing a specific trajectory of the anomalous/specific development of Russian literature which since the 19 century has been inspiring the world literary process in the period of its Golden and Silver Ages (Romanticism, Realism, Modernism) and later of Soviet times and in the years of the prevailing postmodernism and quasi-postmodernism. Especiallly the specific features of the Russian novel are mentioned, the critical evaluation of Russian Soviet literature in the articles by Alfred Bem and the significance of the Russian and Soviet schools of literary criticism.
VytisknoutZobrazeno: 15. 6. 2024 17:33