TŮMA, František. „už končíme? ještě ne? mhm. em. yes.“ : jak studenti angličtiny koordinují ukončení aktuální výměny během mluvení ve dvojicích. In Konference České sociologické společnosti. Česká společnost a sociologie : diagnózy a perspektivy (1918-2018), Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové, 28.–30. 11. 2018. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název „už končíme? ještě ne? mhm. em. yes.“ : jak studenti angličtiny koordinují ukončení aktuální výměny během mluvení ve dvojicích
Název česky „už končíme? ještě ne? mhm. em. yes.“ : jak studenti angličtiny koordinují ukončení aktuální výměny během mluvení ve dvojicích
Autoři TŮMA, František.
Vydání Konference České sociologické společnosti. Česká společnost a sociologie : diagnózy a perspektivy (1918-2018), Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové, 28.–30. 11. 2018, 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky interakce ve třídě; konverzační analýza; výuka cizího jazyka; práce ve dvojici; ukončování výměny
Klíčová slova anglicky classroom interaction; conversation analysis; foreign language classroom; pairwork; closing
Změnil Změnila: Mgr. Jana Pelclová, Ph.D., učo 39970. Změněno: 4. 2. 2019 10:11.
Anotace
V centru zájmu etnometodologické konverzační analýzy stojí to, jak mluvčí realizují svůj každodenní život, jak se dorozumívají a jak dosahují toho, že se jejich jednání stává pro ostatní smysluplným. V institucionálním prostředí se pozornost výzkumníků soustředí také na to, jak mluvčí v interakci vykonávají institucionální činnosti (Heritage & Clayman, 2010, s. 18–19). Ve výuce anglického jazyka patří k takovým činnostem i mluvení ve dvojicích, při kterém studenti typicky diskutují o daných problémech nebo odpovídají na otázky. Na rozdíl od frontální výuky učitel do mluvení ve dvojicích zpravidla nevstupuje, je tedy na samotných studentech, aby svou činnost vzájemně koordinovali. Tato koordinace probíhá jazykově i mimojazykově a českém výzkumu interakce ve třídě zůstává relativně neprobádanou oblastí. Cílem příspěvku je na vybraných video- a audiozáznamech ze středně pokročilého kurzu angličtiny analyzovat, jak studenti v těsné vzájemné koordinaci během práce ve dvojicích utvářeli konec probíhající výměny (tj. sekvence replik k jedné otázce nebo jednomu problému). Studenti vedle verbálních prostředků spoluutvářeli konec probíhající výměny, mimo jiné, pohledem (na sebe vzájemně, před sebe, do papíru), uchopením pracovního listu, smíchem nebo držením těla. Konverzačněanalytický rozbor několika datových úryvků se zaměří na vzájemnou koordinaci mluvčích při ukončování probíhající výměny pomocí řečových a tělesných praktik. Z hlediska činnosti mluvení ve dvojicích se jedná o důležité praktiky, které studentům umožňují posunout se od aktuální výměny k dalšímu problému nebo následující otázce. Z hlediska sociologie každodennosti analýza používání výše uvedených praktik přispívá k poznatkům o interakci v méně strukturovaných situacích.
Návaznosti
GA18-02363S, projekt VaVNázev: Interakce ve frontální výuce a skupinové práci v hodinách angličtiny na střední škole
Investor: Grantová agentura ČR, Interakce ve frontální výuce a skupinové práci v hodinách angličtiny na střední škole
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 11:02