k 2018

Aspekty svobody v konceptech genderové rovnosti

NOVOTNÁ, Lucie

Základní údaje

Originální název

Aspekty svobody v konceptech genderové rovnosti

Název anglicky

Aspects of Freedom in Concepts of Gender Equality

Autoři

Vydání

Studentská genderová konference MeziMeze 2018, 2018

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

50403 Social topics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Označené pro přenos do RIV

Ano

Kód RIV

RIV/00216224:14230/18:00106020

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova česky

genderová rovnost; harmonizace práce a rodiny; rodinná politika; svoboda; Isaiah Berlin

Klíčová slova anglicky

gender equality; harmonisation of work and family; family policy; freedom; Isaiah Berlin

Štítky

Změněno: 1. 2. 2019 11:36, Mgr. Blanka Farkašová

Anotace

V originále

Cílem mého příspěvku je kritické ohlédnutí na implikace konceptů genderové rovnosti pro svobodu jednotlivce, které jsou ilustrovány na veřejných politikách harmonizace rodiny a práce na úrovni EU. Genderovou rovnost jsem představila ve 3 konceptech, ze kterých vycházejí různé veřejně-politické nástroje: (1) inkluze, (2) obrácení a (3) změna. Svobodu konceptualizuji na základě stati Dva pojmy svobody filosofa Isaiah Berlina, které dále rozvíjím na 4 způsoby pojetí svobody: negativní svoboda, pozitivní negativní svoboda, monistická pozitivní svoboda a pluralistická pozitivní svoboda. Jednotlivé koncepty genderové rovnosti jsou představeny v nástrojích harmonizace práce a rodiny, představených na úrovni Evropské unie.

Anglicky

The aim of my conference presentation is to examine how the implementation of gender equality concepts (in the field of family policy at an EU level) influences the freedom of an individual. Gender equality is conceptualized into three perspectives: (1) inclusion, (2) reversal, and (3) change. I defined freedom on the basis of the two concepts of liberty by philosopher Isaiah Berlin. I further developed these into four ways of freedom: negative freedom, positive-negative freedom, monistic positive liberty and pluralistic positive liberty. The individual concepts of gender equality are presented in the instruments of the harmonization of work and family introduced at the level of the European Union.

Návaznosti

MUNI/A/0784/2017, interní kód MU
Název: Nové výzvy a nová řešení ve veřejné politice a sociální práci
Investor: Masarykova univerzita, Nové výzvy a nová řešení ve veřejné politice a sociální práci, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty