ŠTEFEK, Tomáš, Eliška BARTOŠOVÁ, Roman NOVOTNÝ, Barbora BUCHTOVÁ a Andrea GASPARINI. Tvůrčí prostor (maker space) v knihovnách: proč a jak. 2019.
Originální název Tvůrčí prostor (maker space) v knihovnách: proč a jak
Název česky Tvůrčí prostor (maker space) v knihovnách: proč a jak
Autoři ŠTEFEK, Tomáš, Eliška BARTOŠOVÁ, Roman NOVOTNÝ, Barbora BUCHTOVÁ a Andrea GASPARINI.
Vydání 2019.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Uspořádání workshopu
Obor 50804 Library science
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky tvůrčí prostor; makerspace; knihovny; sociální inovace; design služeb; design prostoru, uživatelský výzkum
Klíčová slova anglicky makerspace; libraries; social innovations; service design; space design; user research
Štítky design služeb, designové myšlení, makerspace, sociální inovace
Změnil Změnila: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., učo 6795. Změněno: 7. 3. 2020 16:00.
Workshop rozvíjí téma propojení knihoven a konceptů makerspace, otevřených nebo komunitních laboratoří a dílen, a smart city. Společným jmenovatelem aktivit je hledisko udržitelnosti, např. v oblastech spotřeby energie, spotřeby zboží a potravin, trávení volného času občanů, osamělosti a inkluze. Prostory založené na konceptu otevřených dílen (makerspace) jsou oblastmi, kterým s úspěchem věnují pozornost zahraniční knihovny. Koncept a metodologie workshopu je reakcí na realizovaný aplikovaný výzkum "Stimulátory a bariéry při zavádění sociálních inovací ve veřejných knihovnách: kvalitativně orientovaná výzkumná studie". Mezi jeho výstupy patří zjištění, že řada knihoven je motivovaná veřejné prostory tohoto zaměření realizovat a provozovat, chybí jim však k tomu know-how, partneři, finance, zkušenosti s procesem s jejich navrhováním nebo s relevantním uživatelským výzkumem. Výsledkem workshopu je otestovaná metodika vzdělávací akce, aplikující designový proces prostoru, odpovídající formy uživatelského výzkumu, jakými jsou kontextové rozhovory a fokusní skupiny, využití metody mapování stakeholderů, a navrhování prototypu a uživatelské testování designu řešeného typu prostoru a jeho funkcí. Tato metodika vychází z metodologie human-centered design, modifikované do sady nástrojů a postupů Frilux, zaměřených na řešení výzev, spojených s navrhováním prostoru, vyvinutých Univerzitou v Oslu, jejíž pracovník workshop facilitoval. Workshop otestoval použití těchto vybraných nástrojů a postupů v souvislosti s řešenou problematikou.
Anotace česky
Návaznosti
CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_124/0006474, interní kód MUNázev: Centrum sociálních inovací ve veřejných knihovnických a informačních službách (Akronym: CIDES)
Investor: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Centrum sociálních inovací ve veřejných knihovnických a informačních službách, PO 3 Sociální inovace a mezinárodní spolupráce