J 2019

Ústavní soud a reprezentace lidu: abduktivní inference

KOKEŠOVÁ, Jana

Základní údaje

Originální název

Ústavní soud a reprezentace lidu: abduktivní inference

Název anglicky

Constitutional Court and the Representation of the People: Abductive Inference

Autoři

KOKEŠOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Právník, AV ČR, Ústav státu a práva, 2019, 0231-6625

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14220/19:00109757

Organizační jednotka

Právnická fakulta

Klíčová slova česky

Ústavní soud, zákonodárství, preference, reprezentace, interpretace, interpretační komunita.

Klíčová slova anglicky

Constitutional Court; legislature; preferences; representation; interpretation; interpretative community.

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 26. 6. 2020 11:07, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

Vůlí lidu vyjádřenou ve volbách je poskytnout parlamentu legitimitu k jeho činnosti, ovšem obsah zákonů už vůlí lidu být nemusí. Parlament není dokonalou reprezentací lidu, proto ani výsledky jeho činnosti – zákony – se s vůlí lidu neshodují. Tato mezera může být vyplněna v rámci interpretace, kdy orgán aplikující právo z vlastních zdrojů získá další informace o lidu a prostřednictvím výkladu o ně zákony doplní. Článek navrhuje hypotézu, že právě to dělá Ústavní soud, že obohacuje zákony o nové informace, a tedy nikoliv jen dotváří právo, ale spoluutváří ho. Zdroje informací, k nimž má soud přístup, jsou dvojího druhu. Zaprvé jde o účastníky řízení vyjadřující své osobní preference (týkající se jejich vlastního života). Přijímání zákonů v parlamentu se totiž odehrává především na základě preferencí vnějších (preferencí jednotlivce o životě jiných lidí), anebo na konglomerátu osobních a vnějších. Osobní preference zjištěné soudem jsou tak exogenním vnosem do práva. Dalším zdrojem je samotný soudce Ústavního soudu, který přináší know-how. Nicméně samotné know-how mu alespoň v některých případech postačovat nebude, proto musí pracovat i s dalšími exogenními prvky, jako jsou morální úsudky, předsudky, očekávání a politické ideologie.

Anglicky

The will of the people expressed in the elections is to legitimate the parliament for its work, but the content of the laws does not necessarily match the will of the people since the parliament is not a perfect representation of the people. This gap can be filled by the law-applying authority, which can gain information about the people from authority´s own sources and add it into the law by the process of interpretation. This article argues that this is exactly what the Constitutional Court does. It enriches the laws by new information, and thus not only completes the law, but co-creates it. The sources of information to which the Court has access are of a dual nature. Firstly, the source are parties to the proceedings who express their personal preferences (related to their own lives). The adoption of laws in Parliament is mainly based on external preferences (about the lives of other people) or on a conglomerate of both. Personal preferences thus could be exogenous information brought to the legal order by the Court. Another source are judges of the Constitutional Court, who brings know-how. However, the know-how itself is not always enough. Sometimes the judge has to eventually work with other exogenous elements such as moral judgments, expectations or political ideologies to decide the case.

Návaznosti

MUNI/A/0736/2017, interní kód MU
Název: Nové teorie dělby moci (Akronym: NTDB)
Investor: Masarykova univerzita, Nové teorie dělby moci, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty

Přiložené soubory

20200623104313103.pdf
Požádat o autorskou verzi souboru