J 2019

Jak účinné jsou projekty prevence dětské obezity?

FIALA, Jindřich, Pavlína KAŇOVÁ a Lucie KOTALOVÁ

Základní údaje

Originální název

Jak účinné jsou projekty prevence dětské obezity?

Název anglicky

How effective are childhood obesity prevention projects?

Autoři

FIALA, Jindřich (203 Česká republika, garant, domácí), Pavlína KAŇOVÁ (203 Česká republika) a Lucie KOTALOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Výživa a potraviny, Výživaservis s.r.o. 2019, 1211-846X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30308 Nutrition, Dietetics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/19:00108371

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

dětská nadváha; dětská obezita; prevence obezity; preventivní projekty; účinnost

Klíčová slova anglicky

child overweight; child obesity; obesity prevention; prevention projects; effectiveness

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 1. 4. 2020 15:52, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

Cílem bylo zhodnocení účinnosti projektů proti dětské obezitě globálně, a přehled situace v ČR. Bylo vyhledáno 19 systematických přehledů a meta-analýz. Z 8 zaměřených na prevenci jich 5 shledalo projekty jako účinné, ze 7 zaměřených na terapii to byly 4, a ze 4 kombinovaných 2 hodnotily projekty jako účinné. I v případech účinných intervencí byla detekována vysoká míra heterogenity, vysoké riziko bias, a nízká kvalita důkazů. Jelikož české projekty nesplňují kritéria pro zařazení do meta-analýz, a často neobsahují ani výstupy, neobjevují se v publikačních databázích a je třeba použít obecné vyhledávání. Celkem se nám v ČR podařilo vyhledat 20 projektů. Pouze 2 obsahují jako výstup hmotnostní ukazatele a 2 alespoň hodnocení změn výživy. Většina projektů v ČR neobsahuje adekvátní hodnocení efektu.

Anglicky

The aim was to evaluate globally the effectiveness of projects against childhood obesity, and to review the situation in the Czech Republic. 19 systematic reviews and meta-analyses were found. Of the 8 prevention reviews, 5 found the projects effective, of the 7 focused on therapy, they were 4, and out of the 4 combined, 2 evaluated the projects as effective. Even in cases of effective interventions, high heterogenity, risk of bias, and low quality of evidence were detected. Since Czech projects do not meet meta-analysis criteria, and often do not include outputs, they do not appear in the publication databases, and general searches need to be used. We managed to find 20 projects in the Czech Republic. Only 2 include weight indicators as output, and 2 at least nutritional change assessments. Most projects in the Czech Republic do not contain any adequate effect assessment.

Návaznosti

TL01000320, projekt VaV
Název: Vytvoření komplexního systému ochrany zdraví dětí a rodiny v kontextu změn 21. století se zaměřením na dětskou obezitu, výživu a pohyb
Investor: Technologická agentura ČR, Vytvoření komplexního systému ochrany zdraví dětí a rodiny v kontextu změn 21. století se zaměřením na dětskou obezitu, výživu a pohyb