ŠLESINGEROVÁ, Eva. BioArt a SciArt. Proplétání věcí, těl a technologií. Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny. Praha: Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze, 2017, roč. 2017, č. 23, s. 40-60. ISSN 1802-8918.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název BioArt a SciArt. Proplétání věcí, těl a technologií
Název anglicky BioArt and SciArt: Entanglements of Things, Bodies and Technologies
Autoři ŠLESINGEROVÁ, Eva (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny, Praha, Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze, 2017, 1802-8918.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50400 5.4 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW článek - open access
Kód RIV RIV/00216224:14230/17:00111792
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky bioart; život; biomoc; tělo; inženýrství života
Klíčová slova anglicky bio art; life; biopower; body; life engineering
Štítky open access, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Bc. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 8. 4. 2020 13:56.
Anotace
Jsme svědky zásadních proměn v našich společnostech. Změn, které jsou zprostředkovávány a manifestují se skrze různé biotechnologické a digitální technologie. Text se zabývá biotechnologickým uměním, ve kterém se propojuje genetika a inženýrství života s uměleckou praxí.
Anotace anglicky
We are witnessing profound changes in our societies, changes mediated by and manifesting themselves through the emergence of various biotechnological, digital, and techno-scapes. This paper examines BioArt or biotechnological art, a term used to describe the work of artists who are often also scientists, geneticists, and biologists, and who are intrigued by working with living or semi-living tissues using cutting-edge biotechnologies. Many artists and performers use living cells, tissues, and genes to create, perform, and reprogram living things, and work with the specific imagination of the body and embodiment. BioArtists and BioArt laboratories question and challenge existing approaches to concepts of the human body, embodiment, and the asymmetries between subject and object, life and non-life, human and non-human. Drawing on works by François-Joseph Lapointe and Rachel Mayeri, the text analyses current forms and manifestations of power over life, or biopower, and the specific techno-rationality which imagines, classifies, and governs our societies today. (PDF) BioArt a SciArt. Proplétání věcí, těl a technologií/ BioArt and SciArt: Entanglements of Things, Bodies and Technologies.
VytisknoutZobrazeno: 1. 3. 2021 06:25