2019
Gravident Brno - preventivní program pro těhotné ženy
BARTOŠOVÁ, Michaela, Michaela SKOUPÁ, Dominika PECUCHOVÁ, Michaela KURUCÁROVÁ, Lukáš POSPÍŠIL et. al.Základní údaje
Originální název
Gravident Brno - preventivní program pro těhotné ženy
Název česky
Gravident Brno - preventivní program pro těhotné ženy
Název anglicky
Gravident Brno - preventive program for pregnant women
Autoři
BARTOŠOVÁ, Michaela (703 Slovensko, domácí), Michaela SKOUPÁ (203 Česká republika, domácí), Dominika PECUCHOVÁ (703 Slovensko, domácí), Michaela KURUCÁROVÁ (703 Slovensko, domácí), Lukáš POSPÍŠIL (203 Česká republika, domácí), Martina KUKLETOVÁ (203 Česká republika, domácí), Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Česká republika, domácí) a Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
2019
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Prezentace na konferencích
Obor
30214 Obstetrics and gynaecology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/19:00108552
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
zubní kaz; těhotenství; prevence
Klíčová slova anglicky
dental caries; pregnancy; prevention
Štítky
Změněno: 22. 4. 2020 08:56, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Cíl: Cílem naší práce bylo iniciovat pilotní preventivní program ke zlepšení orálního zdraví u těhotných žen. Materiál a metodika: Před přípravou programu jsme provedli dotazníkové šetření u těhotných žen zaměřené na orální zdraví a na možné komunikační kanály. Sepsali jsme sérii 4 článků vztahující se ke graviditě a orálnímu zdraví/nemoci ve verzi pro laickou veřejnost a pro odborníky. Vytvořili jsme přednášku „Jak na zdravý úsměv s elmexem – přednáška nejen pro těhotné ženy“. Zpětnou vazbu jsme sledovali opět pomocí dotazníkového šetření (kvízu) s 5 otázkami. Výsledky šetření jsme statisticky zpracovali pomocí softwaru Statistica verze 13.2. Výsledky: V pilotním průzkumu jsme zjistili, že 26 % matek mělo v průběhu těhotenství problémy v dutině ústní a 46 % z nich neví, že stav jejich dutiny ústní může ovlivnit jejich dítě. 78 % matek by upřednostnilo získávání informací o těhotenství a orálním zdraví od svého zubního lékaře, další z preferovaných možností je internet (u 25 %). Naše originální články byly publikovány na serveru feedo.cz, na facebookové stránce Gravident, a na serveru prolekare.cz. Obsah článků jsme prezentovali i formou opakované přednášky na veletrzích „Pro dítě 2018“ a „Pro dítě 2019“ v Brně. Na kvízy ke článku a k přednášce odpovědělo 99 matek/otců a pouze u 47 % případů byly všechny otázky zodpovězeny správně. Závěr: Z výzkumu vyplývá, že matky nejsou dostatečně informované o rizicích, které představuje problém v jejich dutině ústní již v době těhotenství, a o možném přenosu infekce na dítě. Těhotné ženy mají zájem o informace spojené s těhotenstvím a zdravím jejich miminka a internetová komunikace s odborníky se ukázala jako jeden z vhodných prostředků pro efektivní průběh preventivního programu.
Anglicky
The aim of this was iniciated the preventive program for pregnant women in Czech republic. The research results show that pregnant women and mothers are not enough educated about the risks of dental caries to pregnancy and growth development of foetus.
Návaznosti
MUNI/A/1546/2018, interní kód MU |
| ||
NV17-30439A, projekt VaV |
|