B 2019

Odděleně spolu? Česko a Slovensko optikou vývoje hodnot po roce 1991

RABUŠIC, Ladislav, Zuzana KUSÁ, Beatrice Elena CHROMKOVÁ MANEA a Katarína STRAPCOVÁ

Základní údaje

Originální název

Odděleně spolu? Česko a Slovensko optikou vývoje hodnot po roce 1991

Název anglicky

Living apart together? Czechia and Slovakia through the lense of value development after 1991

Autoři

RABUŠIC, Ladislav, Zuzana KUSÁ, Beatrice Elena CHROMKOVÁ MANEA a Katarína STRAPCOVÁ

Vydání

1. vyd. 428 s. nezadána, 2019

Nakladatel

Slovart

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50400 5.4 Sociology

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

978-80-556-4590-2

Klíčová slova česky

Evropský výzkum hodnot; teorie modernizace; hodnotové proměny; individualizace; genderová uspořádání;

Klíčová slova anglicky

European Values Study; modernization theory; value change; individualization; gender arrangements

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 8. 1. 2020 14:44, prof. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc.

Anotace

V originále

Editovaná monografie přináší rozbor vývoje hodnot v Česku a na Slovensku v období 1991-2017. Hlavním cílem knihy je zachytit, do jaké míry se modernizace obou společností po r. 1990 a oddělení obou společností v r. 1993 projevilo na odlišném hodnotovém vývoji. Analýza hodnotových trendů je umožněna díky longitudinálnímu sociologickému mezinárodnímu výzkumu European Values Study, jehož je Česko a Slovensko od r. 1991 členem. Kvantitativní data jsou získávána prostřednictvím standardizovaného dotazníku, který umožňuje mezinárodní komparaci. Kniha má kromě úvodu, metodologické kapitoly a závěru celkem 12 kapitol, které jsou organzivány tematicky do čtyř bloků: I Rodina, děti a genderové role; II. Práce, subjektivní blaho a sociální kapitál; III. Náboženství a sociální solidarita; IV Politika, národní identita a migrace. Základní hypotézou knihy je, že v souladu s teorií modernizace bychom měli očekávat, že hodnotové struktury a preference se budou díky homogenizačnímu modernizačnímu trednu v obodobí 1991-2017 postupně sbližovat, byť na počátku sledovaného obodobí by se mohly díky oddlišnému socioekonomickému a kulturnímu základu lišit.

Anglicky

The edited monograph brings analyses of value development in Czechia and Slovakia in the period of 1991-2017. The main goal of the book is to map to what extent the modernization of both societies after 1990 as well as the separation of both countries in 1993 had an impact on value development. Analyses of value trends is made possible thanks to international sociological survey European Values Study in which both Czechia and Slovakia have been participating since 1991.Standadized questionnaire enables international comparisons. The contents of the book consists, apart from introductory, methodological and concluding chapters, of twelve chapters that are divided into four sections: I The Family, Children and Gender Roles; II. Subjective well-being and Social Capital; III. Religion and Social Solidarity; IV Politics, National Identity and Migration. The central hypothesis of the book is that in accordance with modernization theory we should find that value structures and preferences that are deemed to be different in Czechia and Slovakia in 1991 because of different socio-economic and cultural background will gradualy become asimilar by 2017 due to homogenizational effect of moddernization.

Návaznosti

GA17-02022S, projekt VaV
Název: Hodnotové změny v České republice z evropské a světové perspektivy (Evropský výzkum hodnot/Světový výzkum hodnot 1991-2017)
Investor: Grantová agentura ČR, Hodnotové změny v České republice z Evropské a světové perspectivy (Evropský výzkum hodnot/Světový výzkum hodnot 1991-2017)