KRUMPOLEC, Richard, Zlata KELAR TUČEKOVÁ, Miroslav ZEMÁNEK, Jaromír HAŠANA, Jakub KELAR, Dušan KOVÁČIK a Mirko ČERNÁK. Zařízení pro generování plazmatem aktivované páry nebo aerosolu použitím proudícího plynu s podstatným podílem vodních par. 2019.
Originální název Zařízení pro generování plazmatem aktivované páry nebo aerosolu použitím proudícího plynu s podstatným podílem vodních par
Název česky Zařízení pro generování plazmatem aktivované páry nebo aerosolu použitím proudícího plynu s podstatným podílem vodních par
Název anglicky Device for generating plasma activated vapour or aerosol using a flowing gas with a significant proportion of water vapour
Autoři KRUMPOLEC, Richard (703 Slovensko, garant, domácí), Zlata KELAR TUČEKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Miroslav ZEMÁNEK (203 Česká republika, domácí), Jaromír HAŠANA (203 Česká republika, domácí), Jakub KELAR (203 Česká republika, domácí), Dušan KOVÁČIK (703 Slovensko, domácí) a Mirko ČERNÁK (703 Slovensko, domácí).
Vydání 2019.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Výsledky s právní ochranou
Obor 10305 Fluids and plasma physics
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14310/19:00108399
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky plasma activated water vapour;plasma activated water aerosole;atmospheric and near atmospheric pressure;dielectric barrier discharge;device;humid gas
Změnil Změnil: RNDr. Richard Krumpolec, PhD., učo 235947. Změněno: 11. 2. 2020 07:04.
Podstata zařízení je ve speciálním návrhu konfigurace elektrod dielektrického bariérového výboje které umožňuje stabilně generovat elektrické plazma ve vodní páře. Výhoda řešení spočívá ve své jednoduchosti a možnosti škálovat zařízení na větší rozměry. Produktem je plazmatem aktivovaná pára která obsahuje aktivní částice (H2O2) a která se dá použít pro povrchovou úpravu materiálů, čištění, dekontaminaci a sterilizaci i teplo-citlivých materiálů. Zařízení využívá pro aktivaci čisté vodní páry jen elektrické plazma bez dalších chemických látek.
Anotace anglicky
The fundamental property of the device consists of a unique configuration of dielectric barrier discharge electrode system which enables the stabile generation of electrical plasma in water vapour. The advantage of such configuration lies in its simplicity and scalability of the device. The product of plasma activation is plasma-activated water vapour with active particles (hydrogen peroxide) applicable for surface treatment, cleaning, decontamination and sterilisation of thermo-sensitive materials. The device for plasma activation of water vapour uses the electrical plasma without any additional chemicals
Návaznosti
LO1411, projekt VaVNázev: Rozvoj centra pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy (Akronym: CEPLANT plus)