C 2019

Rozlišení dětí od mladistvých zaměstnanců na základě věku aneb obstojí hranice i ve 21. století?

BLAŽEK, Michal a Roman ZAPLETAL

Základní údaje

Originální název

Rozlišení dětí od mladistvých zaměstnanců na základě věku aneb obstojí hranice i ve 21. století?

Název anglicky

Differing Children from Minor Employees on the Basis of Their Age – Will the Limit Withstand in the 21st Century?

Autoři

BLAŽEK, Michal a Roman ZAPLETAL

Vydání

1. vydání. Bratislava, Zamestnávanie mladých ľudí v čase hospodárskych zmien vo svetle migračnej krízy, od s. 206-234, 29 s. 2019

Nakladatel

Wolters Kluwer SK

Další údaje

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

ISBN

978-80-571-0117-8

Klíčová slova česky

věková hranice; dětská práce; mladiství; mladiství zaměstnanci; pracovněprávní svéprávnost; globální ekonomické změny

Klíčová slova anglicky

Age Limit; Child Labour; Minors; Minor Employees; Legal Capacity in Labour Law; Global Economic Changes

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 13. 1. 2020 17:59, JUDr. Roman Zapletal, Ph.D., LL.M.

Anotace

V originále

Odolá hranice i v rámci aktuálního společenského a právního diskurzu, nebo padne? To je, oč tu běží. Předkládaný příspěvek se věnuje kritické analýze věkové hranice oddělující děti od pracovně svéprávných mladistvých. Pozornost je zaměřena na postupný historický vývoj konceptu věkové hranice pro způsobilost vykonávat závislou práci, resp. vstupovat do základních pracovněprávních vztahů a zavazovat se k nim. Důraz je kladen na potenciální potřebu redefinice současně uzákoněných věkových hranic uvnitř právního řádu České republiky napříč právními odvětvími, v závislosti na aktuálních vývojových tendencích souvisejících s globálními ekonomickými změnami. Srovnány jsou rovněž věkové hranice zakotvené ve vybraných evropských právních řádech. Na základě uvedeného příspěvek obsahuje též návrhy de lege ferenda a pokouší se odpovědět na otázku, zda existuje legitimní zájem na zachování současně stanovených hranic, tj. zda je lze považovat za překonané, či nikoliv.

Anglicky

Will the limit stand within the current social and legal discourse, or will it break down? That is the question. Submitted contribution is dedicated to a critical analysis of an age limit differing children from minors with legal capacity in labour law. The attention has been focused on a progressive historical evolution of the concept of an age limit for the ability to perform dependent work, respectively to enter into basic employment law relationships and to be bound thereto. The possible necessity of a re-definition of currently incorporated age limits within the legislation of the Czech Republic is therefore accented through various branches of law, depending on recent evolutional tendencies related to global economical transformations. The age limits contained in selected European legal regulations have been also compared. On the basis of what has been stated in the text, it includes suggestions de lege ferenda as well as it tries to answer the question, whether or not there is any legitimate interest for keeping the age limits as currently legally determined, i.e. whether or not these limits should be considered as archaic.