J 2018

Splenogonadální fúze - rarita pro patologa a urologa

TVRDÍKOVÁ, Eliška, Jan MAZANEC, Mariana PLEVOVÁ, Aleš ČERMÁK, Jaroslav SEDMÍK et. al.

Základní údaje

Originální název

Splenogonadální fúze - rarita pro patologa a urologa

Název anglicky

Splenogonadal fusion - rarity for pathologist and urologist

Autoři

TVRDÍKOVÁ, Eliška (203 Česká republika, garant, domácí), Jan MAZANEC (203 Česká republika, domácí), Mariana PLEVOVÁ (703 Slovensko, domácí), Aleš ČERMÁK (203 Česká republika, domácí) a Jaroslav SEDMÍK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Česká urologie, Olomouc, Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2018, 2336-5692

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30109 Pathology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/18:00112361

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

kryptorchizmus; malformace; spina bifida; splenogonadální fúze

Klíčová slova anglicky

cryptorchism; malformation; spina bifida; splenogonadal fusion

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 11. 5. 2020 10:41, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

Splenogonadální fúze (SGF) je unikátní vývojová malformace, jejímž důsledkem je ektopický výskyt tkáně sleziny v gonádě. Od její první zmínky uplynulo již 135 let, nicméně etiologie i nadále zůstává nejasná. Dle zachování komunikace se slezinou prostřednictvím vazivového pruhu se rozlišují dva typy SGF (kontinuální a diskontinuitní). Některé z případů jsou spojeny s výskytem kryptorchizmu. Pro tuto lézi není popsán typický klinický obraz, nicméně SGF může imitovat nádor varlete. Předoperační identifikace SGF je nesnadná a ke stanovení diagnózy dochází až při histopatologickém vyšetření. V následujícím textu je prezentován případ splenogonadální fúze u 25letého muže, který byl urologicky řešen pro suspektní tumor varlete.

Anglicky

Splenogonadal fusion (SGF) is a unique developmental malformation that results in the ectopic occurrence of spleen tissue in the gonad. 135 years have passed since its first mention, nonetheless the etiology remains unclear. By maintaining commu nication with the spleen via a ligament, we can differentiate between two types of SGF (continuous and discontinuous). Some of the cases are associ ated with the occurrence of cryptorchism. There is no typical clinical picture of this lesion and it can mimic a tumor of the testicle. Preoperative identification of SGF is difficult and does not occur until a histopathological examination. The following is a case of splenogonadal fusion in a 25-year-old man who was urologically examined and treated for a suspected tumor of the testis.