ŠABATOVÁ, Klára and David PARMA. Pohřbívání v závěru starší doby bronzové na Moravě : chronologie, typologie a absolutní data (Burial customs at the end of the Early Bronze Age in Moravia : chronology, typology and absolute dates). Archeologické rozhledy. AV ČR, Archeologický ústav, 2019, vol. 71, No 1, p. 3-26. ISSN 0323-1267.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Pohřbívání v závěru starší doby bronzové na Moravě : chronologie, typologie a absolutní data
Name (in English) Burial customs at the end of the Early Bronze Age in Moravia : chronology, typology and absolute dates
Authors ŠABATOVÁ, Klára (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and David PARMA (203 Czech Republic).
Edition Archeologické rozhledy, AV ČR, Archeologický ústav, 2019, 0323-1267.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00112675
Organization unit Faculty of Arts
UT WoS 000466986400001
Keywords in English Early Bronze Age; inhumation burials; pit burials; radiocarbon dating; Moravia
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Zuzana Matulíková, učo 405304. Changed: 6/4/2020 10:28.
Abstract
Klasická typochronologická schémata (nejen) starší doby bronzové jsou založena na detailním dělení znaků, kterým jsou přisuzovány chronologické vlastnosti. Jedná se nejen o vlastnosti artefaktů, ale také o podoby pohřebních zvyklostí a sídel. Současný výzkum oproti tomu směřuje spíše k definici robustnějších stupňů a sledování průběžnosti jevů. Systematické evidence a záchranné výzkumy umožňují vytvořit si představu o početnosti a podobě archeologických pramenů, ať už sídlišť či pohřebišť, ale i o obdobích, kdy se jejich archeologická evidence vytrácí. Zřejmé jsou tyto trendy v oblasti pohřebních zvyklostí, kde vedou k minimální archeologické zachytitelnosti pohřbů závěru starší doby bronzové kontrastující se zřejmou kontinuitou sídlišť. Tento příspěvek se zabývá otázkou konce únětických pohřebišť na Moravě spojenou s přesunem pohřbů na úroveň povrchu pod mohylový násep, a zaměřuje se na znaky považované za chronologicky citlivé, které mají ovšem zřetelně dlouhodobější výskyt. Pro zpracování jsou vybrány absolutně datované hroby a depozita lidských těl v jámách ze závěru starší a počátku střední doby bronzové, kterými můžeme tyto trendy podložit.
Abstract (in English)
The classic typochronological schemes of the Early Bronze Age (and other periods) are based on a detailed separation of traits to which chronological qualities are attributed. These qualities involve both artefacts and the nature of burial customs and settlements. In contrast, current research is focussed instead on the definition of more robust stages and the tracking of the continuity of phenomena. Systematic records and rescue excavations have made it possible to create an impression of the frequency and form of archaeological sources, both settlements and burial grounds, as well as of the periods in which their archaeological records disappear. These trends are clear in the area of burial customs, where they lead to a minimal archaeological discernment of burials at the end of Early Bronze Age contrasting with the apparent continuity of settlements. This article addresses the issue of the end of Únětice cemeteries in Moravia connected with the movement of burials to the surface level beneath barrows and focuses on traits regarded as chronologically sensitive, which naturally have a clearly longer-term occurrence. Chosen for processing are graves with absolute dates and deposits of human bodies in pits from the end of the Early Bronze Age and the beginning of the Middle Bronze Age which can be used to document these trends.
Links
MUNI/A/0930/2018, interní kód MUName: Archeologické terénní prospekce, exkavace, dokumentace a muzejní prezentace VIII
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 6/10/2024 13:19