2020
The recreational potential of urban forests – an application of the assessment method
LEVANDOVSKAJA, Natalija, Jaromír KOLEJKA, Božena ŠERÁ a Hubert ŽARNOVIČANZákladní údaje
Originální název
The recreational potential of urban forests – an application of the assessment method
Název česky
Rekreační potenciál příměstských lesů - použití nové metody hodnocení
Autoři
LEVANDOVSKAJA, Natalija (643 Rusko, domácí), Jaromír KOLEJKA (203 Česká republika, garant, domácí), Božena ŠERÁ (703 Slovensko) a Hubert ŽARNOVIČAN (703 Slovensko)
Vydání
Šumarski list, Zagreb, CROATIAN FORESTRY SOC, 2020, 0373-1332
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
10511 Environmental sciences
Stát vydavatele
Chorvatsko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.456
Kód RIV
RIV/00216224:14410/20:00115358
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
UT WoS
000518010400007
Klíčová slova česky
přímětské lesy, rekreace v lese, antropogenní vlivy, městská zeleň
Klíčová slova anglicky
urban forest; forest recreation; human impact; town greenery
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 10. 8. 2023 09:54, Mgr. Marie Šípková, DiS.
V originále
This paper is devoted to the method of recreational potential assessment of urban forests regarding the functional abilities of forest stands to recreation as a practical tool for urban forests management, landscape planning and administration authorities. One of the main research tasks presented in this paper was to use indicators which are understandable for ordinary users. This aspect is important, because it enables the method to be utilised for a wide range of participants, administrative collaborators that can assess urban forests in terms of their suitability for recreation. A test of the created methodology (a case study in “Horský park” forest in Bratislava) clearly shows the suitability of evaluation on the recreational purposes of urban forests. The characteristics of each individual indicator designate the ways to enhance the recreational value of urban forests, and they may be used for management to sustainability of urban forests.
Česky
Příspěvek je věnován metodě hodnocení rekreačního potenciálu (pří)městských lesů z hlediska funkční vhodnosti lesních porostů k rekreaci jako praktického nástroje pro správu městských lesů, územní plánování a řízení. Jedním z hlavních výzkumných úkolů představených v tomto článku bylo ověření použití indikátorů, které jsou srozumitelné pro běžné uživatele. Tento aspekt je důležitý, protože umožňuje použití metody širokou škálou zájemců i administrativními pracovníky, kteří mohou hodnotit městské lesy z hlediska jejich vhodnosti pro rekreaci. Test vytvořené metodiky (případová studie v Horském parku v Bratislavě) dobře demonstruje vhodnost představeného hodnocení městských lesů pro rekreační účely. Charakteristiky každého jednotlivého ukazatele také určují způsoby, jak zvýšit rekreační hodnotu městských lesů, a mohou být rovněž použity pro řízení k udržitelnosti městských lesů.