MIRZAEI, Saeed, Pavel SOUČEK, Lukáš ZÁBRANSKÝ, Mostafa ALISHAHI, Vilma BURŠÍKOVÁ a Petr VAŠINA. Thermal stability of fracture-resistant W-B-C coatings. In Reactive Sputter Deposition, RSD 2019. 2019.
Originální název Thermal stability of fracture-resistant W-B-C coatings
Autoři MIRZAEI, Saeed, Pavel SOUČEK, Lukáš ZÁBRANSKÝ, Mostafa ALISHAHI, Vilma BURŠÍKOVÁ a Petr VAŠINA.
Vydání Reactive Sputter Deposition, RSD 2019, 2019.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Stát vydavatele Německo
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky Magnetron Sputtering, Coating, Thermal stability, WBC
Klíčová slova anglicky Magnetron Sputtering, Coating, Thermal stability, WBC
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Saeed Mirzaei, Ph.D., M.Sc., učo 454064. Změněno: 22. 6. 2020 17:43.
Recently, several studies have documented the potential applications of W-B-C coatings with enhanced mechanical properties in the tooling industry. Such applications often require a high thermal stability due to exposure of the material to high temperatures. Here, thermal stability of magnetron sputtered W-B-C coatings up to 1100 °C was investigated after both conventional furnace annealing and RTA methods. The microstrcural changes and mechanical behavior upon annealing were studied. As-deposited coatings exhibited a nearly amorphous character with a preserved microstructure and surface morphology until 900 °C while after annealing to 1100 °C, a strong crystallization was observed. The formation of WB, W2B, WC and W2C after conventional annealing and WB, WC and W2B after RTA was suggested by XRD. Cobalt atoms were diffused into the porous coating with a columnar growth to form CoWB phase. The high-resolution XPS scans revealed a dominant fraction of W−B bonds after RTA treatment. Mechanical properties were mostly affected by chemical composition and developed phases during annealing. Fracture resistance of the coating was generally decreased after annealing to 1100 °C. No oxidation layer was observed on the coating, even after storage for one year, which suggests that W-B-C coating with high oxidation resistance.
Návaznosti
GA15-17875S, projekt VaVNázev: Lokální mikrostrukturní změny vyvolané statickou a dynamickou indentací nanostrukturovaných a nanolaminovaných povlaků
Investor: Grantová agentura ČR, Lokální mikrostrukturní změny vyvolané statickou a dynamickou indentací nanostrukturovaných a nanolaminovaných povlaků
LO1411, projekt VaVNázev: Rozvoj centra pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy (Akronym: CEPLANT plus)