J 2020

Une mémoire a toutes les sauces : Rien et autres souvenirs d’Anne Élaine Cliche

KYLOUŠEK, Petr

Základní údaje

Originální název

Une mémoire a toutes les sauces : Rien et autres souvenirs d’Anne Élaine Cliche

Název česky

Paměť na všechny způsoby: Rien et autres souvenirs d’Anne Élaine Cliche

Název anglicky

Memory in All Its Dressings: Rien et autres scouvenirs by Anne Élaine Cliche

Autoři

KYLOUŠEK, Petr (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Svět literatury, Praha, Univerzita Karlova, 2020, 0862-8440

Další údaje

Jazyk

francouzština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/20:00114411

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova anglicky

Quebec literature; filiation narratives; migrant literature imaginery; Éric Dupont; Nicolas Dickner

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 11. 3. 2021 21:01, prof. PhDr. Petr Kyloušek, CSc.

Anotace

V originále

A partir de quoi fabrique-t-on la/une mémoire. Comment une mémoire se constitue-t-elle ? Se conserve-t-elle, se perpétue-t-elle ? Si oui, de quelle maniere ? Peut-elle etre altérée ? Quel est le role de la parole et la relation entre la mémoire et l’écriture ? Le roman d’Anne Élaine Cliche, romanciere et universitaire québécoise, conjugue ces questions a plusieurs niveaux qui se renvoient les réponses en jeu de miroirs. Le roman, publié en 1998, se déploie entre Montréal, New York et Jérusalem et si le noyau de l’histoire est formé par l’époque contemporaine, le rappel des Relations des jésuites renvoie les lecteurs a l’épopée missionnaire du XVIIe siecle. L’analyse du roman insiste sur ses aspects phénoménologiques et philosophiques, a la maniere de Kundera. Alors que la premiere partie du roman met l'accent sur la constitution et la préservation de la mémoire a travers le corps, la voix et la transposition dans le langage, dans la seconde partie, l'interrogation de la mémoire concerne sa véracité et l'interaction entre la mémoire constituée dans le récit et la réalité, entre un acte individuel et une mémoire collective.

Česky

Z čeho a jak se vytváří paměť. Jak se uchovává a udržuje? Může se proměňovat? Jaká je role řeči a vztah mezi pamětí a psaním? Román Anne Élaine Cliche, quebecké prozaičky a literární teroretičky, kombinuje tyto otázky na několika úrovních a konfrontuje jednotlivé možné odpovědi. Román, publikovaný v roce 1998, se odehrává mezi Montrealem, New Yorkem a Jeruzalémem, a zatímco jádro příběhu tvoří současná doba, připomíkan jezuitských Relations vrací čtenáře zpět k misijnímu eposu 17. století. Analýza románu klade důraz na jeho fenomenologické a filozofické aspekty, podobné jako ty, s nimiž se setkáváme u Kundery. Zatímco první část románu zdůrazňuje vytváření a uchování paměti tělem, hlasem a transpozicí paměti do jazyka, v druhé části se klade otázka zpochybňování paměti, zkoumá se její věrohodnost a interakce mezi pamětí vytvořenou v příběhu a realitou, mezi individuálním aktem a kolektivní pamětí.

Návaznosti

GA20-14919S, projekt VaV
Název: Centrum a periferie: proměny postkoloniální situace v románských literaturách Ameriky, Afriky a Evropy (Akronym: Centrum a periferie)
Investor: Grantová agentura ČR, Centrum a periferie: proměny postkoloniální situace v románských literaturách Ameriky, Afriky a Evropy

Přiložené soubory