KISSOVÁ, Lenka a Katarína SLEZÁKOVÁ. Je to „jen“ asistentka: Dobrá praxe a spolupráce s asistenty/kami pedagoga v inkluzivním vzdělávání z pohledu praktiků v České republice. In XXVIII. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu. 2020.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Je to „jen“ asistentka: Dobrá praxe a spolupráce s asistenty/kami pedagoga v inkluzivním vzdělávání z pohledu praktiků v České republice
Název anglicky She is "just" an Assistant: Good Practice and Cooperation between Teacher Assistants and Teachers in Inclusive Education from the Perspective of Practitioners
Autoři KISSOVÁ, Lenka a Katarína SLEZÁKOVÁ.
Vydání XXVIII. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu, 2020.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky asistent pedagoga; spolupráce s učitelem; inkluzivní vzdělávání; legislativní rámec; praxe
Klíčová slova anglicky teacher assistant; cooperation with teacher; inclusive education; legislative framework; practice
Změnil Změnila: Mgr. Bc. Lenka Kissová, Ph.D., učo 426872. Změněno: 23. 4. 2021 11:04.
Anotace
Inkluzivní vzdělávání zůstává horkým tématem politických debat v ČR, dokonce se občas diskutuje o zrušení novely z roku 2016. Tento nedostatek politické podpory způsobuje zmatek mezi školami a komplikuje všeobecné zavádění inkluze. V současné době se reálná míra inkluze liší od školy ke škole v závislosti na ředitelích nebo zájmech zřizovatele (obce). Příspěvek se zaměřuje na současnou zranitelnou situaci asistentů/asistentek pedagoga (AP) ve třídě a ve škole s ohledem na implementaci inkluzivního vzděláváni. Zkoumáme perspektivy praktiků (učitelů/učitelek, vedení škol, asistentů/asistentek, atp.) na spolupráci učitele/ky a AP ve třídě, celkové postavení AP ve školách, jakož i základní politiky jak je reflektují praktici. Ústředním bodem analýzy jsou nejistoty ohledně odpovědnosti AP a struktury určující jejich postavení. Příspěvek se zaměřuje na způsoby, jakými školy tuto situaci řeší a nabízí předběžná zjištění zaměřená převážně na osvědčené postupy škol, které mohou být užitečné pro další školy přecházející k inkluzívnímu vzdělávání.
Anotace anglicky
Inclusive education remains a hot topic in political debates in the Czech Republic, and the repeal of the 2016 amendment is sometimes discussed. This lack of political support causes confusion among schools and complicates the general introduction of inclusion. Currently, the real rate of inclusion varies from school to school depending on the principals or the interests of the founder (municipality). The paper focuses on the current situation of teacher assistants (TAs) in the classroom and at school with regard to the implementation of inclusive education. We examine the perspectives of practitioners (teachers, school leaders, assistants, etc.) on the cooperation of teachers and TAs in the classroom, the overall position of TAs in schools, as well as basic policies as reflected by practitioners. Central to the analysis are the uncertainties regarding the responsibilities of the TAs and the structure determining their position. The paper focuses on the ways in which schools address this situation and offers preliminary findings focused mainly on school best practices, which may be useful for other schools moving towards inclusive education.
Návaznosti
727069, interní kód MUNázev: ISOTIS - Inclusive Education and Social Support to Tackle Inequalities in Society (Akronym: ISOTIS)
Investor: Evropská unie, ISOTIS - Inclusive Education and Social Support to Tackle Inequalities in Society, Europe in a changing world - inclusive, innovative and reflective Societies (Societal Challenges)
VytisknoutZobrazeno: 18. 9. 2024 22:16