PALKOVÁ, Hana Nela. Brno čte Bruna : Schulzovský vítr v pábitelské próze Bohumila Hrabala. Proudy : středoevropský časopis pro vědu a literaturu. Středoevropské centrum slovanských studií o.s., 2021, Neuveden, č. 1, s. 1-16. ISSN 1804-7246.
Originální název Brno čte Bruna : Schulzovský vítr v pábitelské próze Bohumila Hrabala
Název česky Brno čte Bruna : Schulzovský vítr v pábitelské próze Bohumila Hrabala
Název anglicky Brno reads Bruno : The Schulzian Wind in Bohumil Hrabal's Palaverer Prose
Autoři PALKOVÁ, Hana Nela (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Proudy : středoevropský časopis pro vědu a literaturu, Středoevropské centrum slovanských studií o.s. 2021, 1804-7246.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60206 Specific literatures
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/21:00121579
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky Bruno Schulz; Bohumil Hrabal; Anna Csillag; Kniha-Autentik; šlemílové; pábitelé; geniální epocha; sanatorium na věčnosti
Klíčová slova anglicky Bruno Schulz; Bohumil Hrabal; Anna Csillag; Book-Authentic; shlemiels; palaverers; brillant epoche; sanatorium under the sign of the hourglass
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. et Mgr. Stanislav Hasil, učo 415267. Změněno: 4. 4. 2022 16:34.
Autorka ve svém článku analyzuje téma schulzovských inspirací v díle Bohumila Hrabala, které nebyly v kontextu české bohemistiky při bádání nad Hrabalovým dílem dosud nikdy zohledněny. Na počátku ukazuje, jak zásadní vliv měl Hrabal-čtenář na uvedení Schulzova díla do českého kontextu a zabydlení se v něm. Schulzovské inspirace analyzuje na základě Hrabalovy trilogie Postřižiny, Krasosmutnění a Harlekýnovy milióny, a sice v rovině několika stěžejních motivů: topos Anny Csillag a ženských vlasů jako symbolu starého Rakouska-Uherska, motiv Knihy-Autentiku ve vztahu k otci-soferovi posvátných svitků či komparace Schulzových šlemílů s Hrabalovými pábiteli a sémantický přesun významu Knihy i šlemílů/pábitelů na ose profanum-sacrum. Dále srovnává otcovu fascinaci výdobytky moderní techniky, synovu geniální epochu dětství, jakož i motiv experimentů s časem v domově důchodců-sanatoriu na věčnosti. Autorka si neklade za cíl vyčerpat téma či přinést jednoznačné odpovědi, spíše podsouvá posluchači vybrané nejočividnější motivy k úvaze, otevírajíc tak nový schulzovský kontext.
Anotace anglicky
In her article, the author analyzes the theme of Schulzian inspirations in the work of Bohumil Hrabal, which have never been taken into account in the context of Czech Bohemistics when researching Hrabal's work. At the beginning she shows how fundamentally Hrabal-reader had on putting Schulz's work in the Czech context and settling in it. Schulzian inspirations are analyzed on the basis of Hrabal's Trilogy Cutting It Short, Beautiful Sadness and Harlequin's Millions, on the level of several key motifs: Anna Csillag's topos and women's hair as a symbol of old Austria-Hungary, Book-Authentic motif in relation to the father-sofer of the sacred scrolls, comparision of Schulz's schlemiels with Hrabal's palaverers and the semantic shift of the meaning of the Book and the schlemiels/palaverers on the profanum-sacrum axis. Furthermore, she compares father's fascination with the achievements of modern technology and son's brilliant epoch of childhood, as well as the motive of experiments with time in a retirement home-sanatorium under the sign of the hourglass. The author does not aim to exhaust the topic or provide clear answers, rather it gives the listeners the most obvious motives for reflection, opening up a new Schulz context.
Návaznosti
MUNI/A/0900/2019, interní kód MUNázev: Slavistická badatelská dílna
Investor: Masarykova univerzita, Slavistická badatelská dílna, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 17. 5. 2024 23:01