k 2021

Hranice domova v období karantény

VACKOVÁ, Barbora a Lucie GALČANOVÁ BATISTA

Základní údaje

Originální název

Hranice domova v období karantény

Název anglicky

The borders of home during the quarantine

Autoři

VACKOVÁ, Barbora (203 Česká republika, domácí) a Lucie GALČANOVÁ BATISTA (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Výroční konference ČSS / Czech Sociological Association Conference 2021. "sociological reflections | sociologické reflexe", ONLINE - FSS MU, 23. - 25. 6. 2021, 2021

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

50401 Sociology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14230/21:00119046

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova anglicky

home; domesticity; pandemic; quarantine; Covid-19; cultural sociology

Štítky

Změněno: 10. 3. 2022 14:35, Mgr. Blanka Farkašová

Anotace

V originále

Prožívání domova je silně ritualizované. Vedle rutin jsou v našem sociokulturním okruhu důležitými aspekty chápání domova také pocit bezpečí a s tím související moc nad jeho hranicemi. V mnoha ohledech si uvědomujeme jeho existenci až ve chvíli, kdy jsou neměnná domácí pravidla, zvyklosti a pravidelnosti narušeny nečekanými, ale i očekávatelnými událostmi, jako je odchod či smrt blízké osoby, náhlá nemoc či ztráta zaměstnání. Karanténa je bezpochyby jednou z nich. Praxe v období koronavirové krize je specifická různými aspekty: Zvýrazňuje roli ne-lidských aktérů a materiality, zvýznamňuje hranice a rituály ohraničování, posiluje hygienické diskurzy ne-čistoty a nalézá nové vizualizace okem neviditelného „nebezpečí“ (samotného viru, procesů dýchání, kýchání či celé ikonografie hygienických příkazů a doporučení). V autobiografické (tedy empirické) části příspěvku se zaměříme na následující: Jakým způsobem jsme překračovali hranice našich domovů v období karantény? Jak jsme promýšleli to, koho a jak vpustíme dovnitř, nebo jak vycházíme ven a vracíme se? Jaká hygienická pravidla jsme dodržovali? A jak jsme strukturovali časoprostorové hranice uvnitř našich domovů, včetně hranic práce? Reflexe těchto našich vlastních praktik nám pomůže zaměřit se na výše zmíněné aspekty prožívání domova: bezpečí, hranice a rituály; přesněji na proměny rutinizované praxe formování a udržování jeho hranic, a to vnitřních i vnějších. Přináší zkušenost z jara 2020 do našeho chápání a praxe domova něco nového, nebo jen posiluje některé z jeho aspektů, které se vyvíjely v průběhu posledních dvou století? Je-li moderní domov projevem individualizace západní společnosti, není karanténa dovršením tohoto procesu? A jakými způsoby jsme nová karanténní pravidla opouštěli, respektive opouštěli jsme je vůbec?

Anglicky

The presentation focuses on the autobiographic reflections on pandemic quarantine and lockdown experiences of the authors. We focus on how we produced and were crossing the boundaries of private homes, what practices we applied in distinguishing inside and outside, what rules and routines did we established for our daily life, including the boundaries of our work? We frame these reflections with contemporary theories of home and materiality studies.

Návaznosti

GA20-12567S, projekt VaV
Název: Stárnutí a senioři v čase klimatické změny (Akronym: Grey and Green)
Investor: Grantová agentura ČR, Stárnutí a senioři v čase klimatické změny