BOČKOVÁ LOUDOVÁ, Kateřina. "Jediným cizím jazykem v Řecku je katharevusa": jazyková otázka v Řecku 19. a 20. století. In XXIX. Letní škola klasických studií: Odi profanum volgus et arceo? (Horatius, Carmen III,1): Lidové a populární v antice a v její recepci (Univerzitní centrum Telč, 1.-4. 7. 2021). 2021.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název "Jediným cizím jazykem v Řecku je katharevusa": jazyková otázka v Řecku 19. a 20. století
Název anglicky "The only foreign language in Greece is Katharevusa": the language question in 19th and 20th century Greece
Autoři BOČKOVÁ LOUDOVÁ, Kateřina.
Vydání XXIX. Letní škola klasických studií: Odi profanum volgus et arceo? (Horatius, Carmen III,1): Lidové a populární v antice a v její recepci (Univerzitní centrum Telč, 1.-4. 7. 2021), 2021.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 60202 Specific languages
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky jazyková otázka; katharevusa; dimotiki
Klíčová slova anglicky language question; katharevusa; dimotiki
Změnil Změnila: Mgr. Bc. Kateřina Bočková Loudová, Ph.D., učo 14010. Změněno: 13. 2. 2022 14:43.
Anotace
Přednáška byla věnována problematice hledání národního jazyka v Řecku 19. a 20. století, tzv. jazykové otázce. Její kořeny sahají ještě před řeckou národně-osvobozeneckou revoluci, na konec 18. století, kdy se v řecké společnosti pod vlivem osvícenství rozhořela debata o tom, která forma řečtiny je vhodná pro vědecký písemný projev. Se vznikem samostatného řeckého státu a potřebou stanovit jeho oficiální národní jazyk se pak tato debata dále vyhrocuje: v pomyslném boji proti sobě stojí katharevusa a dimotiki, archaizující a lidová forma řečtiny. Sledovali jsme jejich vzájemné soupeření i důsledky, které dlouhotrvající stav diglosie přinesl modernímu Řecku.
Anotace anglicky
The lecture dealt with the search for the national language in Greece in the 19th and 20th centuries, the so-called language question. Its roots go back to before the Greek National Liberation Revolution, to the end of the 18th century when a debate broke out in Greek society under the influence of the Enlightenment as to which form of Greek was suitable for scholarly literature. With the emergence of an independent Greek state and the need to establish its official national language, this debate escalates: Katharevusa and dimotiki, the archaizing and popular form of Greek, stand in the imaginary struggle. We have followed their rivalry and the consequences that diglossia has brought to modern Greece.
VytisknoutZobrazeno: 29. 7. 2024 14:29