KŘÍŽOVÁ, Alena. Lidový oděv jako inspirační zdroj pro textilní návrháře. In Textil v muzeu / Móda a textilní tvorba druhé poloviny 20. století. 2021.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Lidový oděv jako inspirační zdroj pro textilní návrháře
Název anglicky Folk costume as a source of inspiration for textile designers
Autoři KŘÍŽOVÁ, Alena.
Vydání Textil v muzeu / Móda a textilní tvorba druhé poloviny 20. století, 2021.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky lidová tvorba; oděv; druhá polovina 20. století; inspirace; socialimus
Klíčová slova anglicky Folk Creation; clothing; the second half of 20th Centrury; inspiration; Socialism
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Změněno: 14. 2. 2023 21:39.
Anotace
Po druhé světové válce byl oděvní průmysl v Československu poznamenán nedostatkem surovin. Důsledkem politického převratu v roce 1948 bylo uzavření hranic s cílem izolovat se od západního světa hospodářsky i kulturně. S tím souviselo i odmítnutí internacionální módy jako buržoazního reliktu a programové zaměření na vlastní, především lidovou kulturu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace. Profesionální návrháři i amatérští výrobci obraceli pozornost k domácím materiálům, tradičním střihům, technikám i výzdobě, které aplikovali pro každodenní oblečení nového - socialistického člověka.
Anotace anglicky
After the Second World War, the clothing industry in Czechoslovakia was marked by a shortage of raw materials. The consequence of the political coup in 1919 was the closure of borders in order to isolate themselves economically and culturally from the Western world. Related to this was the rejection of international fashion as a bourgeois relic and a programmatic focus on one's own, especially folk culture, as an inexhaustible source of inspiration. Professional designers and amateur manufacturers turned their attention to home materials, traditional cuts, techniques, and decorations, which they applied to the everyday clothes of the new - socialist man.
Návaznosti
MUNI/A/1140/2020, interní kód MUNázev: Sociální kapitál nemateriálního kulturního dědictví (Akronym: Sociální kapitál ICH)
Investor: Masarykova univerzita, Sociální kapitál nemateriálního kulturního dědictví
VytisknoutZobrazeno: 27. 7. 2024 14:18