OSMAN, Robert a Ondřej ŠERÝ. Budování strategie přístupnosti města. In Osman, Robert. Geografie bariér: příklady dobrých bezbariérových realizací. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2021, s. 193-234. ISBN 978-80-210-9909-8. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-9910-2021-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Budování strategie přístupnosti města
Název česky Budování strategie přístupnosti města
Název anglicky Building strategy for urban accessibility
Autoři OSMAN, Robert (203 Česká republika, garant, domácí) a Ondřej ŠERÝ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Geografie bariér: příklady dobrých bezbariérových realizací, od s. 193-234, 42 s. 2021.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50700 5.7 Social and economic geography
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14310/21:00119976
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-9909-8
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-9910-2021-6
Klíčová slova česky strategický plán; priority; cílové skupiny; dialog; polyfonie; heteroglosie; karneval
Klíčová slova anglicky strategic plan; priorities; target groups; dialogue; polyphony; heteroglossia; carnival
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Šípková, DiS., učo 437722. Změněno: 9. 2. 2022 10:22.
Anotace
Šestá kapitola popisuje proces vzniku jednoho konkrétního dokumentu v jednom konkrétním prostředí, a sice Strategického plánu pro postupné odstraňování bariér 2021–2030, který byl vytvořen pro potřeby Poradního sboru Rady města Brna pro bezbariérové Brno. Pro popis vzniku tohoto dokumentu jsme si zvolili perspektivu dialogického prostoru, která umožňuje uspořádat postup, který se skládal z množství hlasů, názorů a argumentů. Jakožto metaforu této vícehlasnosti používáme příklad „karnevalu“ od Michaila Michailoviče Bachtina, kdy jsou dohromady svedeni „cizinci“, z nichž každý hovoří odlišným „hlasem“. Na samotném počátku byla aktivita několika jednotlivců převážně z neziskového a akademického prostředí, kteří započali téma politik přístupnosti postupně institucionalizovat. Pro úspěch tohoto kroku byla však zároveň potřeba politická podpora etablovaných hráčů. Díky jejich spojení byl ustaven zmíněný poradní sbor. Pozice tajemnice sboru a předsedy sboru tak v rámci tohoto „karnevalu“ označujeme za „hlasy vítězů“. Následně jsme se pomocí semistrukturovaných rozhovorů věnovali vizím, postojům a především prioritám všech zaangažovaných osob, respektive „hlasům členů a členek poradního sboru“. Pro účely strategického plánu byly vydefinovány cílové skupiny, na které se budou politiky přístupnosti zaměřovat (stali se jimi senioři, rodiče s kočárky a uživatelé vozíku a osoby se zrakovým a sluchovým znevýhodněním). Zároveň bylo třeba respektovat „hlas legislativy“, která zaručuje přístupnost všem skupinám obyvatel. Za tímto účelem jsme použili principy taktického urbanismu, které se snaží zpřístupňovat prostor ve funkčních celcích a zároveň dle určité společenské potřeby. Podobu dokumentu rovněž ovlivnily „hlasy uživatelů“, které měly vliv na identifikaci typů prostorů, jež mají být prioritně zpřístupněny. Naše „hlasy zpracovatelů“ pak dominantně ovlivnily podobu pracovního návrhu všech tří částí dokumentu (analytické, návrhové a implementační části). Jako klíčová se ukázala především definice souboru jednotlivých cílů, opatření a aktivit vedoucích k realizaci vize (v dokumentu jsou sdruženy do procesní, realizační a osvětové priority). Do procesu tvorby promluvily i „hlasy expertů“, kteří na schůzkách a workshopech dále navržené formulace dotvářeli do konečné podoby. A v neposlední řadě se na výsledné podobě podílely i „hlasy schvalovatelů“ (zejména rady a zastupitelstva města), kteří strategický plán schválili, čímž završili více než tři roky trvající proces budování tohoto strategického plánu.
Anotace anglicky
The sixth chapter describes the making of a concrete document for a designated time, i.e., the Strategic plan for gradual removal of barriers in 2021–2030, which was created for the Brno City Advisory Board for Accessibility. The authors chose to introduce it via the perspective of a dialogic space that enables to organize the procedure composed from a variety of voices, opinions, and arguments. The heteroglossia metaphor is exemplified by the concept of “carnival” of Mikhail Mikhailovich Bakhtin, when “strangers” speaking in different “voices” are brought together. At the beginning, there were activities by several individuals mostly from NGO and academic environment, who started to integrate and institutionalize accessibility policies. For the latter, political support of established actors was necessary, and thanks to it, the above-mentioned Advisory Board was founded. Therefore, the positions of the bursar and the chair of the board are labeled “victorious voices” in our “carnival”. Subsequently, the semi-structured interviews tried to determine visions, attitudes and priorities of all involved persons, namely “the voices of Advisory board members”. Their strategic plan defined target groups, on whom the accessibility policies would focus (senior citizens, parents with strollers, wheelchair users and people with sight or hearing impairment). At the same time, the “legislative voices” needed to be respected, which were to ensure accessibility for all social groups. The principles of tactical urbanism were used to make space accessible within functional wholes and according to societal needs. The final document was also influenced by the “voices of users” that helped to identify spaces, which should be prioritized. Our “voices of producers” had a dominant influence over the working draft of all three parts of the document (analysis, suggestions, and implementation). What appeared to be of crucial importance, was the definition of individual goals, measures and activities leading to the realization of the vision (processional, realization and educational priorities in the document). The process of creation also allowed “expert voices”, who modelled the final form of the document in meetings and workshops. Last but not least, “voices of approval“ (namely, the city council and municipality) took part in the process that authorized the strategic plan and rounded off more than three years of its complex construction.
Návaznosti
TL01000013, projekt VaVNázev: Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města
Investor: Technologická agentura ČR, Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města
VytisknoutZobrazeno: 29. 6. 2024 18:12