KOLAŘÍKOVÁ, Veronika. Národní identita, rámcové vzdělávací programy a edukační realita muzea: dispozitivní analýza. Museologica Brunensia. Brno: Masarykova univerzita, 2021, roč. 10, č. 2, s. 44-63. ISSN 1805-4722. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/MuB2021-2-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Národní identita, rámcové vzdělávací programy a edukační realita muzea: dispozitivní analýza
Název česky Národní identita, rámcové vzdělávací programy a edukační realita muzea: dispozitivní analýza.
Název anglicky National identity, framework education programmes and museum education reality: dispositive analysis.
Autoři KOLAŘÍKOVÁ, Veronika (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Museologica Brunensia, Brno, Masarykova univerzita, 2021, 1805-4722.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14410/21:00124338
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/MuB2021-2-4
Klíčová slova česky národní identita; muzejní expozice; dispozitivní analýza; rámcový vzdělávací program; muzejní edukace.
Klíčová slova anglicky National identity; museum exhibition; dispositive analysis; framework education programme; museum education.
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Změněno: 20. 5. 2022 15:55.
Anotace
Studie prezentuje výzkumná zjištění vztahující se k edukační rovině expozice Encyklopedie Slezska Slezského zemského muzea v Opavě ve vztahu k tématu české národní identity. Edukační realita je přitom ve výzkumu zastoupena sepjetím expozice a jejích exponátů s rámcovými vzdělávacími programy pro základní školy, které demonstrují státní společenský diskurz v oblasti vzdělávání. Metodologie případové studie byla založena na dispozitivní analýze, jejíž součástí byla i analýza materializací, tedy konkrétních exponátů vztahujících se k české národní identitě. Vzhledem ke svému cíli se studie také zamýšlí nad vztahem muzejní edukace k rámcovým vzdělávacím programům, které jsou běžnou realitou škol, a tak i dokumentem, se kterým může být pro muzejní edukátory přínosné se obeznámit.
Anotace anglicky
The study presents research results concerning the educational aspect of the permanent exhibition Encyclopaedia of Silesia in the Silesian Museum in Opava in relation to the issue of Czech national identity. Education reality is represented by the interconnection of the exhibition and exhibits with the framework education programmes for primary schools, which demonstrate the state social discourse in the field of education. Methodology of the case study was based on a dispositive analysis, which comprised a materialisation analysis, i.e. analysis of particular exhibits related to Czech national identity. Regarding the research objective, the study also concentrates on the relationship between museum education and framework education programmes commonly used in schools, including a document, which the museum educators should be familiar with.
VytisknoutZobrazeno: 6. 10. 2024 08:55